Spor

İp Atlayarak Sıkılaşma

Sıkılaşma hareketleri bedeninizdeki kasların gerilimini artırarak daha sıkı bir vücut yapısı kazanmanızı sağlar. Vücudunu daha sıkı bir hale getirmek isteyenler için en faydalı egzersizlerin başında ip atlama gelir.

İp atlama kusursuz bir kalori yakma egzersizidir. İdeal kilonuza ulaşmanıza ve bunu korumanıza yardımcı olur. Uzmanlara göre 70 kilo bir insan 30 dakika ip atlayarak 372 kalori yakar.

İp atlamak çok sıradan görünmesine rağmen, ip atlama düzenini değiştirmek, monotonluğu engeller ve fiziğinizi geliştirerek değişik kaslarınızı çalıştırır.

Aşağıda belirttiğimiz ip atlama teknikleri sıkılaşmak isteyenler için birebirdir.


Basit Tek Zıplama

İp atlamanın en kolay tekniklerden biri iki ayakla tek seferde zıplayarak ip atlamadır. Egzersiz esnasında zıplama temponuzu hızlandırın ve yavaşlatın. Ya da tek bir seviyede tüm egzersizi bitirin.

Basit Arka Zıplama

Arka zıplamalar, kolay tek zıplamalar gibidir. Ancak, atlama ipini zıplarken ön tarafa çevirmek yerine bu sefer atlama ipini arkaya doğru çevirirsiniz. Her ne kadar başta gözünüze zor gözükse de oldukça kolay bir işlemdir.

Yandan Yana İp Atlama

Biraz rutini değiştirmek ve değişik kas gruplarını çalıştırmak amacıyla, ayak faaliyetlerini yandan yana zıplamaya değiştirin. Bu egzersiz esnasında, yukarı ve aşağı zıplamak yerine, iki ayakla aniden bir yana sonrasında da bir başka yana zıplanır. Tıpkı çocukluğunuzda oynadığınız oyunlar gibi.

Önden Arkaya

Önden arkaya zıplamak yandan yana zıplamaya benzer. Bu sefer de ayaklar yandan yana yerine önden arkaya zıplar. Zıplama rutininizi değiştirirek, değişik kas gruplarını çalıştırır ve neticeyi artırırsınız.

Koşarak Zıplama

İp atlamayla kısa sürede koşu yaparak, koşarak zıplamayı gerçekleştirebilirsiniz. Bu egzersizde bir ayağınızla bir kerede zıplarsınız. Koşarak zıplama hareketi ile yavaş zıplamayı egzersiz esnasında birleştirerek daha çok fayda sağlayabilirsiniz. Aynı vakitte yerinde koşmak yerine öne doğru koşarak da ip atlayabilirsiniz. Daha sonra geriye doğru giderek tekrar edebilirsiniz.

Bacaklarını Açarak Zıplama

Bacaklarını açarak zıplamak için, bacaklarınızı aralayın ve birleştirin, değiştirerek zıplayın. Bu hareket normal zıplama hareketi gibidir fakat fark olarak atlama ipiyle yapılır.

Dizleri Bükerek Zıplama

Dizleri bükerek zıplama koşarak zıplamaya benzer. Ama bu egzersizde dizlerini biraz daha yukarı kaldırırsınız. Buradaki gaye dizlerinizi kaldırabildiğiniz kadar yukarı doğru kaldırabilmek ve vücudunuzdaki yanmayı hissedebilmektir.

Kalçaya Değerek Zıplama

Kalçaya değerek zıplamayı tamamlamak amacıyla, koşarak zıplayın ve her seferde ayaklarınızı kalçanıza değdirmeye çalışın.

Makas Adım Zıplama

Makas adım zıplama hareketinde bir ayağınızı öne başka ayağınızı arkaya koyun. Her zıplama esnasında, öndeki ayağınızı arkaya, arkadaki ayağınızı geriye alın ve makas gibi hareket edin.

Tek Ayak Üzerinde Zıplama

Bir kerede iki ayakla ip atlamak yerine, tek ayağınızın üstünde zıplayın. Ayağınız yorulduğunda diğer ayağınızla zıplamaya başlayın.

Çift Zıplama

Çift zıplama zor olabilir zira bir zıplamada ipten bir kere atlamak yerine, bir zıplamada atlama ipini etrafınızda iki kere çevirmelisiniz. Sonuç olarak, zıplama hızınız aynı kalsa da, kollarınız iki katı süratli hareket etmiş olur.

Yazar Hakkında

Hatice Demir

Diyet söz konusu olunca deneyimlerinin yanı sıra bilgisi ile de ön plana çıkan bir zatı muhtereme.

3 Yorumlar

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.