Spor

Yürüyüş Yaparak Zayıflayın!

İlerleyen teknolojiyle birlikte artan hızlı tüketim ve hareketsiz hayat şartlarına bağlı olarak birçok insan fazla kilolarıyla mücadele ediyor. Öyle ki zayıflamak için denemediği yöntem kalmadığı halde 1 kilo bile veremeyen, verse bile bu kiloları fazlasıyla geri alan kişiler son çareyi internette satılan kısa zamanda zayıflamayı vadeden ilaçlarda arıyor. Gün geçmiyor ki televizyonlarda zayıflama uğruna hayatını kaybedenlerin haberlerine şahit olmayalım.

Şu unutulmamalıdır ki; hiçbir hedefe kısa yoldan zahmetsiz ulaşılamaz. Kısa sürede hızlı kilo vermek sağlık açısından son derece sıkıntılı bir durumdur ve ne yazık ki çoğu kişi verdiği kiloları fazlasıyla geri almaktadır. Her ne kadar diyet yapmak, egzersiz ve yürüyüş yapmak kulağa hoş gelmese de insanın sağlığını hatta hayatını kaybetmesinden daha doğru bir yoldur.
Yürüyüş yapmak sağlıklı bir diyetle desteklendiğinde harika sonuçlar verecektir. Fakat bazı kişiler yürüyüş sırasında yaptıkları ufak tefek hatalar yüzünden istediği sonuca ulaşamıyorlar. Yürüyüşleriniz sırasında uymanız gereken birkaç püf noktasından bahsedecek olursak:

Her Gün Yürüyüş Yapın Ama Aynı Tempoda Değil!

Her şey beyinde biter gerçeğinden yola çıkarak zayıflamak için beyninizi şaşırtın! Çünkü vücut, yağları yakmak değil de depolamak üzerine odaklanmıştır. Kilo almanın en önemli sebebi beynin korumacı yaklaşımla yağları depolamasıdır. Eğer siz her gün aynı saatte, aynı yerde ve aynı vakitte yürürseniz vücudunuz kendini bu sisteme adapte ederek daha az kalori yakmak için uğraşır. İşte bu yüzden; yürüyüş yaptığınız mekânları ve yürüyüş saatlerinizi değiştirin, zamanı kademe kademe arttırın.

Kısa Adımlar Atın!

Yürüyüş esnasında uzun adımlar atmak hızınızı azaltacağından kısa ve daha doğal adımlar atmalısınız. Böylelikle daha fazla kalori yakmış olacaksınız.

Ayakkabılarınızı İyi Seçin!

Yürüyüşünüzde en yakın arkadaşınız muhakkak ki ayakkabılarınız olacaktır. Daha sağlıklı bir yürüyüş için ayaklarınıza en uygun ayakkabıyı seçmiş olmanız hem oluşabilecek sakatlıkları önlemiş olacak hem de yürüyüşünüzü daha etkili hale getirecektir.

Asla Pes Etmeyin, İstikrarlı Olun!

Öncelikle hedefiniz mucize beklemeden sağlıklı zayıflamak olmalıdır. Aksi halde hevesiniz kırılabilir pes edebilirsiniz. Her gün düzenli olarak ritmik tempolu 1 saatlik yürüyüşle 300 kalori yakarsınız ve bu hesaplama ile senede 7 kilo verebilirsiniz. Zaman uzun gibi görünse de en sağlıklı ve doğru olan bu yoldur.

Kendinizi Motive Edin! Kalori Sayar Kullanın!

Sağlıklı bir insanın günde 10.000 adım atması gerekir. Siz de yürüyüşünüz sırasında kendinizi motive etmek ve kaç adım attığınızı kontrol etmek amacıyla adım sayar kullanabilir kendinize hedefler belirleyebilirsiniz.

Sadece Yürüyüşe Güvenip Taktik Hataları Yapmayın!

Her ne kadar yürüyüş zayıflamanız için fayda sağlasa bile kendinizi kontrol altında tutmak zorunda olduğunuzu unutmayın. Yürüyüş sırasında enerji içeceği veya gazlı içecekler tüketmek yerine su tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır. ‘’Nasıl olsa kalorilerimi yakıyorum’’ düşüncesiyle kalorisi yüksek gıdalar tüketirken yaktığınız kalorileri sadece bir gofret yiyerek alabileceğinizi unutmayın!

Yazar Hakkında

Hatice Demir

Diyet söz konusu olunca deneyimlerinin yanı sıra bilgisi ile de ön plana çıkan bir zatı muhtereme.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.