Diyet Listeleri Obezite

1 ayda 8 kilo vermek için ne yapmak gerekli?

her ne kadar internette birçok web sitesinde bir ayda 10 kilo verebilirsiniz şeklinde ilanlar görseniz, diyet listeleri okusanız da insanın o kadar kısa süre içerisinde bu kadar çok kilo vermesi sağlıklı olmayabilir. ancak ideal kilosundan çok çok fazla kiloya sahip olanlar 1 ayda 10 kilo verebilir. Örneğin boyuna ve yaşına göre 75 kilo olması gereken birinin 150 kilo olması onun ideal kilosunun iki katı olması demektir ve bu kişi ilk aylarında çok hızlı kilo verebilecektir ancak kendi ideal kilosuna yaklaştığında kilo vermesi yavaşlar. Ama bir ayda 8 kilo vermek için ne yapmak gerekli diyen bir insana da cevap vermemiz gerekir.

Sağlıklı Kilo Vermek

Şöyle ki kilo vermek bir azim işidir. Sabırlı ve hırslı biriyseniz bu konuda daha kolay netice alabilmeniz mümkündür. İştahınızı bastırabilmeniz ve şeker, çikolata krizlerini atlatabilmeniz oldukça önemlidir. Kendinize günlük, haftalık, aylık hedefler koymalı ve başarılarınızı ufak şımarıklıklar ile kutlamalısınız. Sağlıklı yaşama kavuşmak için bir aylık sıkı bir diyet yeterli değildir. Bunun yerine uzun süreli tercihen ömür boyu devam ettirebileceğiniz bir sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmanız daha önemlidir.

Vücudumuzun düzgün bir biçimde çalışabilmesi için belli bir kalori alması gerekmektedir. sürekli aç durarak veya alınması gereken miktarın altında tüketerek vücut metabolizmasını yavaşlatmaktan başka bir şey yapmaz ve sağlıklı olayım derken iyice sağlığınızdan olursunuz.

Egzersiz Yapmanın Önemi

Ayrıca egzersiz zayıflamanın en önemli temel taşlarından biridir. Eğer spor yapma şansınız yoksa gidip

gelmelerinizi yürüyerek gerçekleştirmeye, asansör yerine merdiven kullanmaya ve gün içerisinde sürekli oturmayıp ara sıra ayaklarınızı ve kollarınızı hareket ettirebileceğiniz uğraşlar bulmaya çalışmalısısınız. Bir işinizin gerçekleşmesini beklerken oturmaktansa volta atmak bile kalori harcamanızı sağlayacaktır. Egzersiz zayıflama sürecinde vücudunuzun sarkmasını önlediği için de oldukça faydalıdır.

Çok aç kalmamak yemeği hızlı şekilde tüketmeyi de önleyecektir. Bu nedenle az porsiyonlarla ama sık sık yemek vücut için daha faydalı olacak ve vücut açlığının farkına varmayacaktır. Diyetisyenlerin zayıflama konusunda kişiden kişiye değişmekle birlikte haftada 1 kilo vermenin ideal olduğunu belirtir. Bunu sağlamak sadece giren kaloriyi kısmak ile değil ama aynı zamanda egzersiz yapmakla da mümkün olacaktır.

 

Su Tüketimi

Sağlıklı bir biçimde zayıflamak isteyen bireyler günlük su tüketimlerini de arttırmalıdır. Su yağ yakımını ve yakılan yağların dışarı atımını kolaylaştırır. Bir kişinin günde ne kadar su içmesi gerektiği boy, kilo, yaş ve cinsiyetin göre değişiklik göstermekle birlikte minimum 2 litre su bir günde tüketilmelidir.

Doğal olmayan gıdalar kişinin zayıflamasına destek olarak lanse edilse bile çok tavsiye edilmez. Zayıflama hapları gibi ürünler kalbe zararlıdır ve genç yaşta kalp krizi geçirmenize neden olabilir. Ancak zayıflama sürecinde vitamin açısından eksiklik yaşamamak için belirli aralıklar ile tahlil yaptırmak faydalı olabilir.

 

Yazar Hakkında

Hatice Demir

Diyet söz konusu olunca deneyimlerinin yanı sıra bilgisi ile de ön plana çıkan bir zatı muhtereme.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.