BMI Hesaplama

Vücut kitle endeksi (BMI), bireyin kilo ve boy verileri baz alınarak sıhhat yönünden zayıf, normal ya da kilolu olup olmadığının belirlenmesi için kullanılır. Şişmanlık ve zayıflık göreceli kavramlar gibi algılansa da vücut kitle endeksi hesaplama formülüne göre bu değerler çeşitli aralıklar ile belirlenmiştir. Vücut kitle endeksi, bazal metabolizmanın hızının hesaplanmasında da kullanılır.

Vücut kitle endeksi hesaplama formülüne göre 19-24 yaş grubunda belirleme edilen değerler şöyledir:

Vücut Kitle Endeksi Aralık Değerleri

0-20   : Zayıf

20-25 : Normal

25-30 : Hafif kilolu

30-35 : Kilolu

35-45 : Sıhhat yönünden riskli

45-50 : Yüksek sıhhat riski

50+    : Ölümcül sıhhat risk

Normal şartlarda vücut kitle endeksi (BMI) alttaki formül kullanılarak hesaplanır

Vücut kitle endeksi = Vücut ağırlığı (kg) / Boy uzunluğunun karesi (m)

Örneğin 1,80 m boyunda ve 80 kg bir bireyin beden kitle endeksi 24.69 bulunur. Ancak bazı durumlarda beden kitle endeksimizi değil, ulaşmak istediğimiz uygun kiloyu hesaplamak isteyebiliriz. Esasında beden kitle endeksini hesaplayan bireyler genelde ulaşmak istedikleri uygun kiloyu bulmak ister. Bunun amacıyla de alttaki uygun kilo formülü kullanılabilir. Formüldeki uygun kilo, beden kitle dizininin 20-25 normal aralığında çıkmasını sağlayacak kilo sayısal değerini ifade eder.

İdeal kilo = Ulaşılmak dilenen BMI sayısal değeri x Boy uzunluğunun karesi (m)

Örneğin beden kitle dizininin 25 olmasını isteyen 1,80 boyundaki bir bireyin uygun kilosu 81 bulunur.

Vücut kitle endeksi sayısal değerinizi derhal hesaplayın ve bulunduğunuz aralığa göre önleminizi alın. Değerleriniz zayıf ya da kilolu çıktıysa endişelenmeyin, mühim olan bozukluğun bir an evvelce farkına varmaktı ve siz ilk aşaması attınız! Hemen etkili egzersizlerimize göz atın ya da beslenme ipuçlarımızı inceleyin, yarın daha sıhhatli bir güne başlayın.

 

BMI HESAPLAMA
 

Boyunuz : Cm
Kilonuz : Kg
Yaşınız :
Cinsiyetiniz :

:
İdeal Kilonuz : Kg
Fark : Kg