Diyet Listeleri Dukan Diyeti

Dukan Diyeti Atak Evresi İzinli Besinler Neler?

Atak evresi dukan diyetinin en önemli kısımlarından bir tanesi. Diyete zaten bu evre ile başlıyoruz. 1 gün ila 10 gün arasında değişen bu evrede tüketebileceğimiz ürünler oldukça kısıtlı. Atak evresi izinli besinler listesinde size belirttiklerimiz dışındakilerin bu dönemde öğünlerde yer alması yasak.

Atak evresi diyette en hızlı kilo verilen bölüm olduğu için genel olarak bu evreyi uzatma eğiliminde olanlar görüyorum. Ancak bu evre obez durumda olanlarda dahi en fazla 10 gün olarak belirleniyor. Vereceğiniz kilo miktarı ve beden kilo endeksinize göre bu evrede ne kadar kalmanız gerektiğini dukan testini yaparak görebilirsiniz. Test hem diyetin resmi sitesinde hem de kitapta yer alıyor. Eğer vermeniz gereken kilo miktarı çok değilse lütfen atak evresinde size belirlenen süreyi aşmayın. Neticede vücudun fizyolojisi ile oynuyorsunuz ve başınıza farklı sıkıntılar açılmasını istemezsiniz.

Peki atak evresi izinli besinler hangileri?

 • Yulaf Kepeği

Elbette listenin başında yulaf kepeği var.  Ülkemizde yulaf kepeği bulmak biraz zor olduğu için ister istemez yulaf ezmesi kullanmaya bir eğilim söz konusu ancak bu iki gıdanın besin değerleri oldukça farklı. Bu nedenle daha hızlı kilo vermek için mutlaka yulaf kepeği kullanmalısınız. Örneğin yulaf kepeğinde yulaf ezmesine oranla çok daha az miktarda karbonhidrat bulunuyor.

Atak evresinde günlük yulaf kepeği tüketimi 1,5 yemek kaşığı ile sınırlı. Bu miktar ile krep yapabilir veya farklı tariflerde kullanabilirsiniz.

 • Kırmızı Et Çeşitleri

Dukan denildiğinde akla elbette kırmızı et gelmesi oldukça normal. Ancak kullanacağımız etlerin az yağlı hatta mümkün olduğunca yağsız olmasına özen göstermelisiniz. En fazla yüzde 10 yağ oranına sahip etler tercih edilebilir.

Eti pişirirken ızgara yapmayı veya yağsız tavada pişirmeyi tercih edebilirsiniz. Yağsız kıyma da bu dönemde iyi bir seçenek olabilir.

Bu dönemde sakatat tüketimi de serbest. Ciğer, böbrek, dil gibi ürünleri de menülerinize yağsız olacak şekilde ilave edebilirsiniz.

 • Balık Çeşitleri

Atak evresinde balık tüketimi de serbest. Balık insan vücudu için gerekli olan birçok mineral ve vitamini barındırdığı için öğünlerimizde mutlaka yer almalı. Genelde light ton balığı çok tercih ediliyor. Ancak bence mevsim balıklarını yağsız pişirdiğinizde daha çok zevk almanız mümkün olacak. Somon balığı da her mevsim bulunabilmesi ve yüksek besin değerleri nedeniyle önemli bir destek. Balık dışındaki deniz canlıları da bu dönemde öğünlerinizde yer bulabilir.

 • Kümes Hayvanları

Ördek ve kaz dışında yer ala tüm kümes hayvanları, derisiz pişirilmek kaydı ile bu dönemde diyetinizde yer alabilir. Unutulmaması gereken en önemli konu elbette bunları da yağsız pişirmektir.

 • Yumurta

Yumurta da atak evresinde izinli besinler listesinde yer alır. En önemli protein kaynaklarından biri olan yumurtanın beyazından sınırsızca tüketebilirsiniz ancak yumurta sarısı günde en fazla bir tane alınabilir.

 • Süt Ürünleri

Yağsız olduğu müddetçe süt ürünlerinin de tüketilmesinde bir sınır bulunmuyor. Yağ oranı en fazla yüzde 2 olacak şekilde menülere ilave edilmeli. Bu oranlarda süt ürünü ülkemizde zor bulunduğu için biz genel olarak tüketimi kısıtlamayı tercih ediyoruz. Eğer dilerseniz çökelek, lor peyniri gibi peynirleri tercih edebilirsiniz. Light beyaz peynirlerin yağ oranı yüzde 2,5 civarında. Bu nedenle tüketimi sınırlı tutmakta fayda var.

 • Günde en az 2 litre su

Günlük su tüketimimiz oldukça önemli çünkü erittiğimiz yağları vücudumuzdan su ile atabiliyoruz. Su tüketiminizi kontrol altına almak için kendinize göre şişeler bulabilirsiniz. Böylece daha kontrollü bir tüketim olmuş olur.

 • Yürüyüş

Her gün en az 20 dakikalık bir tempolu yürüyüş dukan diyeti atak evresinde daha iyi bir şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır. Bu nedenle atak evresini yaparken yürüyüşlerinizi aksatmamaya özen gösterin.

 • Ekstralar

Aroma olarak kullanabileceğiniz çeşitli sebzeleri de aşağıda listeledim. Ancak bu sebzeleri tatlandırma amacıyla en fazla birkaç kaşık olacak şekilde tüketmeye özen gösterin. Atak evresinde normalde sebze tüketimine izin yok ancak köfte yaparken içine az miktarda soğan sarımsak karıştırabilirsiniz.

 • Yeşillikler
 • Soğan
 • Sarımsak
 • Domates

Ayrıca;

 • Zeytinyağı
 • Hardal
 • Sirke

Dukan diyeti atak evresinde özellikle kırmızı et, balık ve tavuk gibi et ürünlerinde bir tüketim sınırı yok. Bu ürünleri her öğünde, istediğiniz miktarda tüketebiliyorsunuz. İsterseniz aynı anda farklı ürünlerden de almanız mümkün.  Burada listelediğimiz ürünlerin dışındaki her şeyin yasak olduğunu lütfen unutmayın.

Atak evresi izinli besinler listesi yazımızı beğendiyseniz atak evresi menüleri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Hatice Demir

Diyet söz konusu olunca deneyimlerinin yanı sıra bilgisi ile de ön plana çıkan bir zatı muhtereme.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.