Spor

Daha Çok Zayıflamak İçin Hangi Egzersiz Yapılmalı

women-and-medical-2

Yapabileceğiniz egzersiz, en çok zayıflatan egzersizdir.

Şimdi size belirli bir spor için en çok zayıflatandır desem siz onu sevmedikten dolayısıyla yapmadıktan/yapamamaktan sonra hiçbir anlamı olmayacaktır. Bu nedenle ilk olarak sürdürülebilirliği baz almak gerekmekir.
Koşmak, bisiklete binmek, yürümek, yüzmek dayanıklılığı arttıran sporlardır. Ağırlık kaldırmak ise kas kütlesini arttırır. Asıl kiloyu birinci grupta olanlar verdirmekle birlikte ikinci grubu da yapmakta fayda var.

Vermeye çalıştığınız kiloları bir ayda almadığınız gibi bir ayda da veremezsiniz. Doğru beslenerek düzenli kilo vermeyi ve onu korumayı başarabilirsiniz. ”Spor yapıyorum nasılsa yediklerime o kadar da dikkat etmesem de olur.” Düşüncesi sizi amacınızdan uzaklaştırır. Sabırlı ve düzenli olarak sporu hayatınıza yerleştirmeniz ve doğru beslenmeniz gerekir.

 

Bir insanın 1 kilo verebilmesi için 7 bin kalori yakması gerekir.

Misal olarak yarım saat bisiklet kullandınız, 350 kalori yakarsınız. 19 kere daha bisiklet kullanırsanız 1 kilo verebilirsiniz. Bu hesaplama uzun ve zor geldiyse gün içerisinde fazladan aldığınız kalorili yiyeceklerden vazgeçip egzersiz sayısını yarı yarıya indirebilirsiniz.

Spor yapmaya ilk defa başlayacak olanlar haftada 50 dakika egzersizle başlamalı ve bir ayda süreyi 200 dakikaya çıkarmalılar.

Saatte 6 km hızla yapılan yürüyüş vitrin gezmekle eşdeğerdir. Bu sizin kilo vermeye veya kalp sağlığınıza pek fayda sağlamaz. Haftada en az dört gün yapacağınız spor sağlığınıza yararlı olacaktır.

Spor yaparken iki kişi olun, mümkünse arkadaşınızla yapın.

Bu birbirinizi daha iyi motive etmenizi sağlar. Egzersiz yapmayı planlarınıza dahil edin, bu da bahane bulmanızı önler. Sık sık tartılın, nasıl gittiğinizi bilmek devam etmenizi sağlar. Kendinize fazla yüklenmeyin, kaldırabileceğiniz kadar yapın, yılmanıza sebep vermeyin.

Genelde evde yemek yemeye çalışın.

Dışarıda ne kadar yediğinizi bilemez fazla kaçırabilirsiniz.

“Düzenli olarak spor salonuna gidiyor fakat kilo veremiyorum” diyenler var. Bazı insanlar spor salonunda çevresindekilerle sohbet ederek zaman geçirirler. Bir saatin sadece 20 dakikası sporla geçmiş olur. Başka bir neden olarak da hep aynı düzeyde çalışmak gün geçtikçe hızı arttırmamak kilonun sabitlenmesine sebep olur. Vücut kilo vermeyi durdurur. Bölgesel zayıflamaya çalışmak da etkili bir spor yapmanızı engeller. Doğru olan vücudu dengeli bir şekilde çalıştırmaktır. Profesyonel bir destek almak da en fazla faydayı elde etmenizi sağlar. Salonlarda çalışan eğitmenlerin yardımıyla, yaşınıza, bedeninize, fiziksel durumunuza uygun bir programla çalışabilir ve daha çabuk sonuç alabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Hatice Demir

Diyet söz konusu olunca deneyimlerinin yanı sıra bilgisi ile de ön plana çıkan bir zatı muhtereme.

1 Yorum

  • metabolizmam hızlı olduğu için pek takmıyorum kilo verme olaylarına ama yine de güzel bilgilendirici bir bilgi olmuş. elinize sağlık.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Birdiyet.com 2017 Tüm hakları mahfuzdur. Bu sitede yer alan yazılar bilgi amaçlıdır, sağlık sorunları ile karşılaşmamak için lütfen doktorunuza başvurunuz.