Sağlık

Fazla Kilolar ve Sağlık Sorunları

 

1-gunde-1-kilo-diyeti

Hem kozmetik bir sorun olmayan fazla kilolara sahip olmak hem de obezite farklı sağlık sorunları için büyük bir risk oluşturur.

Kilonun Hayatımıza Kattığı Riskler

  • Koroner kalp hastalığı riski kilo arttıkça artar. Kalbi besleyen koroner arter denilen atar damarda yağ birikir, daralma olur ve kalp adelesine giden kanın akmasını azaltır. Biriken yağın, damar içerisinde aniden çatlamasıyla damar tıkanıp kalp krizine neden olabilir.

 

  • Fazla kilolar kalp yetersizliği denilen ciddi rahatsızlığa yani kalbin üzerindeki fazla yüke neden olur. Bu yük kalbin kan pompalama gücünü bir hayli düşürür.

 

  • Vücudun kan şekeri seviyesinin çok yüksek olması ise yine kilo kaynaklı olan diyabet hastalığıdır. Normal şartlarda vücut öncelikle gıdaları parçalayarak çıkardığı şekeri hücrelere taşır. Hücreler de enerji üretimi için şekeri, insülin denilen bir hormon kullanıp içine alır.

Tip 2 diyabette ise hücreler insülini düzgün kullanamaz ve vücut bu duruma fazla insülin üreterek tepki verir. Zaman içerisinde vücut kendi kan şekeri seviyesini kontrol edemez ve yeterli insülin üretemez hale gelir.

Erken ölüm, inme, böbrek hastalığı ve körlüğe neden olan diyabet hastalığının altında yatan neden genelde fazla kilolardır.

  • Atar damarlarda fazla kilo veya obez nedeniyle yağ birikmesine ve yağ tabakası yırtılması üzerinde kan pıhtılaşıp beyin damarının tıkanmasına neden olur. Beynin oksijensiz kalmasına ve inme denilen ağır ve kalıcı bir hasara neden olabilir.

 

  • Fazla kilolu olmak veya obez olmak göğüs, rahim, kolon ve safra kesesi kanserleri için riskinizi yükseltir.

 

  • Kilolu bayanlarda polikistik over sendromunun görülme sıklığı daha fazladır. Polikistik over kansere dönüşebilmesi nedeniyle de oldukça tehlikeli bir rahatsızlıktır. Hastalık genel olarak yumurtalıklarda oluşan kitleler şeklinde tarif edilir. Bu kitleler kimi zaman çatlama dönemi gelmesine rağmen çatlamayan yumurtalardır.  Zaman içerisinde bu yumurtalar gelişir ve kanserli hücrelerde içermesi durumunda ciddi hayati tehlike oluşturabilir.

 

  • Kilolu bayanların hamile kalmaları daha zordur. Vücuttaki yağ oranı azaldıkça hamilelik kolaylaşmaktadır. Bu açıdan özellikle hamile kalmaya çalışan bayanların kilolarını takibe başlamaları faydalı olabilir.

 

  • Karın bölgesinde biriken yağların damar iç yüzeyinde tahribata neden olup zehirli maddeler salgıladığı da birçok araştırmada saptanmıştır.

Ülkemizde yapılan araştırmalara göre bel kalınlığında üst sınır, kadınlarda 80cm erkeklerde 94cm olarak belirlenmiştir. Bel kalınlığı birçok hastalığın oluşmasına neden olabileceğinden böyle bir sorununuz var ise en kısa zamanda diyete ve spora başlayarak tedavi yoluna gitmeniz sağlığınız için önem arz etmektedir.

 

Yazar Hakkında

Hatice Demir

Diyet söz konusu olunca deneyimlerinin yanı sıra bilgisi ile de ön plana çıkan bir zatı muhtereme.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Birdiyet.com 2017 Tüm hakları mahfuzdur. Bu sitede yer alan yazılar bilgi amaçlıdır, sağlık sorunları ile karşılaşmamak için lütfen doktorunuza başvurunuz.