Sağlık

Kilo Sorunu Yaşayan Erkeklere Tavsiyeler

Yazan diyetteyim

Günümüzde çevremizdeki insanlara dikkat ettiğimizde büyük bir hızla kilo sorunu’nun yayıldığını fark ediyoruz. Bu sorunun en büyük nedeni çağımızın getirdiği ve insanları hareketsizliğe iten etkenler. Kadınlara göre daha şanslı olan erkekler ve kilolarını kontrol edebilme açısından bünyeleri gereği daha rahattırlar.

Erkeklerde kilo sorunu yaşayanların şikâyetleri genelde bel ve çevresinde yağın toplanmasıyla sonuçlanır. Bu durum kanser, karaciğer yağlanması, diyabet, hipertansiyon, kalp hastalıkları ve böbrek taşı gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasını kolaylaştırır.

Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler ve fazla kiloları olanlar uzman kontrolünde sağlıklı bir şekilde kilo verebilir. Bunun dışında başlangıç olarak, haftanın en az 3 veya 4 günü ortalama 45-60 dakika arası düzenli spor yapmalıdır. Sporun dışında Likopen içeren besinler yemek, prostat ve kanser riskinizi düşürme şansı içermektedir. Bunun dışında B6, B12 ve folik asit içermekte olan besinleri bol miktarda tüketmeniz sizin için iyi olacaktır. Sağlıklı bir şekilde üremeniz için, C ve E vitamini içeren besinleri de tüketmeyi unutmayın.


“Peki, neler yemeliyim?” sorunuzu duyar gibiyim. Haftada birkaç defa balık yiyerek bolca Omega 3 alabilir sağlığınızı koruyabilirsiniz. Kolestrol problemi olan kişiler haftada en fazla 2 kere kırmızı et tercih etmesi gerekmektedir. Alternatif olarak Tavuk ve Hindi tercihi yapılabilir. Et ürünleri yenirken üzerinde görebildiğiniz yağları ayıklayarak yemeniz önemlidir. Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için bol bol meyve tüketmelisiniz. Kalp sağlığınız içinse günlük olarak fazla olmamak şartıyla 3-4 adet tam ceviz, 10 fındık veya 10 badem yenmesinde bir sakınca yoktur.

Kilo problemi olan kişilerin alkol tüketimlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu süreçte mümkün olduğu kadar az alkol alınması gerekmektedir. Kilo probleminin yanı sıra karaciğer yağlanması ve gut hastalığı olan kişilerde alkol kullanımına dikkat etmelidir.

 

Yazar Hakkında

diyetteyim

Yorum Yap