Sağlık

Yeşil Çayın Kilo Vermede Etkisi

yesil-cay-faydalari

Yeşil Çay

Japonlar tarafından asırlar öncesinde keşfedilmiş olan yeşil çay her geçen gün daha fazla hayatımıza giriyor. Gün içerisinde 3-5 bardak yeşil çayın birçok uzmanın ortak görüşüne göre zayıflamada oldukça etkili olduğu ifade ediliyor. Gün içerisinde içeceğiniz 1 bardak yeşil çay sizin fazladan 70 kalori yakmanızı ve bir yılda ekstradan 4 kilo zayıflamanızı sağlayacağını düşünsenize. Zayıflama sürecinde yakılacak her bir kalorinin önemli olduğu göz önüne alınırsa bu rakamlar mutlaka bir fark yaratacaktır.

Yeşil Çay Nasıl Yağ Yakıyor?

Yeşil çayın yapraklarında bulunan bitkisel özler, özellikle kateçin polifenolleri vücuttaki yağların yakılma hızını arttırır. Ayrıca bu mucizevi bitki, metabolizmayı hızlandırır ve daha az hareket ile daha fazla enerji harcamanızı sağlar.

Yeşil çay, sindirim sırasında yağ emilimini engeller. Glikoz düzeyini de düzenleyen bu bitki karbonhidratları yağa çeviren insülin hormonunun salgılanmasını azaltır.

Fareler üzerinde bir deney yapan Şikago üniversitesindeki bilim adamları yeşil çayın iştah kesici etkisi olduğunu kanıtlamıştır. yapılan deneyde yeşil çay enjekte edilen fareler diğer farelere göre % 60 daha az yiyecek tüketmiş. Tabi insanlarda bu oranda bir etki beklenmesi biraz ütopik olabilir. Ancak yine de daha sağlıklı bir metabolizma ortaya koyduğu düşünüldüğünde kesinlikle ihmal edilmemesi gerekiyor.

Hayatınızda Yeşil Çaya Yer Açın!

Sabah kahvaltıdan önce içilen bir bardak yeşil çay, az kalorili besinler ile beslenmenizi sağlar. Bel, kalça, göbek ve basen için yeşil çayın çok etkili olduğu biliniyor.

Ancak yeşil çayın yardımı ile zayıflamayı düşünüyorsanız vücudunuzu şaşırtmalısınız.  Yeşil çaydan başka bir şey içmezseniz vücut buna alışır tepki vermez. İki hafta yeşil çay içip, iki hafta beyaz çaya devam edebilir sonra ki haftada da hibiskus içebilirsiniz. Dönüşümlü olarak yaparsanız çayların etkisi devam edecektir.

Veya yeşil çay tüketirken farklı aromalar kullanmayı da deneyebilirsiniz. Örneğin tarçın, karanfil, yasemin gibi farklı bitkileri çayınızda dönüşümlü olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede hem farklı bitkilerin sağladığı hem ruhsal hem de biyolojik etkiler ile rahatlamanız da daha kolay olacaktır. Örneğin, tarçının zayıflatıcı etkisi artık ispatlanmış durumda. Fazla yediğiniz ya da tatlıya düşkün olduğunuzu hissettiğiniz dönemlerde çayınızı tarçın ile içerseniz hem farklı bir aroma almış olur hem de bu baharatın faydalarını hayatınıza katabilirsiniz.

Rahatlamaya ihtiyaç duyduğunuz dönemlerde ise çayınız ile birlikte yasemin ya da papatya tüketmeniz mümkün. Uykuya dalmanızı hızlandıracak bu ürünler vücudunuza da birçok açıdan yarar sağlayacaktır. Farklı tarifler oluşturabilir ve dilerseniz beğendiklerinizi bizimle de paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Hatice Demir

Diyet söz konusu olunca deneyimlerinin yanı sıra bilgisi ile de ön plana çıkan bir zatı muhtereme.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Birdiyet.com 2017 Tüm hakları mahfuzdur. Bu sitede yer alan yazılar bilgi amaçlıdır, sağlık sorunları ile karşılaşmamak için lütfen doktorunuza başvurunuz.