Sağlık

Limon Suyunun Diyete ve Sağlığa Faydaları

Genel olarak limon suyu hakkında bilgi verecek olsak da aslını belirtmeden faslına geçmeyelim. Ülkemizde bolca yetişen limon, turunçgiller ailesinden bir meyvedir. Bu sebeple C vitamini açısından oldukça zengindir.

Limon, başka meyve ve sebzeler gibi çoğu vitamin, mineral ve fitokimyasal adı verilen çeşitli bileşikleri yüksek miktarda içerir. Sahip olduğu ekşi aroması salatalara ve yiyeceklere güzel bir tat katar. Limon, magnezyum ve bakır tarafından da bir hayli zengin bir meyvedir. Limon suyunun kan damarlarını genişletici etkisi sayesinde kan akışı hızlanır ve kalp damar sağlığı açısından faydalı sonuçlar oluşur. Limonun damar açıcı özelliği karaciğerimiz için de büyük bir öneme sahiptir.

Sabah uykudan uyandığınızda derhal içeceğiniz limon suyu sindirim sisteminizi harekete geçirecek ve bu sayede hem metabolizmanız hızlanacak hem de vücudunuzdan toksin atımı gerçekleşecektir.

Limon Suyu

Limon suyu yaşlanmayı geciktirir

Limon suyunun içeriğindeki sitrik asit, enzimlerin aktivitesini artırıp karaciğeri temizler bu sayede vücudumuzdaki toksik maddelerin atımı hızlanır. Bu maddelerin vücutta birikiminin en önemli etkisi cildinizde elastikiyet kaybına sebep olarak kırışıklıkları artırmasıdır. Bunun yanında C vitamininin gövdedeki yağın metabolize edilmesinde rol oynadığını düşündürecek birtakım araştırmalar da söz konusudur.  “Amerikan Klinik Beslenme” dergisinde yayınlanmış olan bir bilimsel araştırmada günlük yeterli miktarda C vitamini alan katılımcıların egzersiz sırasında yağ yakımlarının diğerlerine oranla daha fazla olduğu gözlenmiştir. Araştırmayı yapan bilim adamları yeterli miktarda C vitamini alanların daha düşük vücut kitle indeksi standardına sahip olduğunu da belirtmektedir. Araştırmaya göre C vitamini tek başına zayıflatıcı bir etkiye sahip olmamakla birlikte egzersiz esnasında yeterli C vitamini tüketenlerin yağ yakımları daha fazla olduğundan kiloları da daha azdır.

Diyetinize destek olan limonlu suyunuzun içerisine güzel bir koku ve lezzet katması amacıyla tarçın da ilave edebilirsiniz. Araştırmalarla kanıtlanan kan şekeri denetimine yardımcı olan tarçın iştahınızı kontrol altına alırken zayıflamanıza da yardımcı olabilecektir.

Tarçın ve limon eklediğimiz su alkali mi olmalı?

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) tarafından duyurulan içilebilir su rehberinde vurgulanan en önemli noktalardan biri suyun pH’sının insan sağlığına doğrudan bir tesirinin bulunmadığıdır. Yapılan çalışmalara göre insan vücudu için en önemli nokta dengedir.Aşırı asidik veya aşırı alkali bir su insan sağlığına olumsuz yönde tesir eder.
Limon, içeriğindeki zengin bileşikler sayesinde kilo kaybını sağlamanın ötesinde sağlık için faydalar sağlayabilmektedir. Bu sebeple limonu sağlığımız için sofralarımızdan eksik etmemeli ve sık sık ister yiyecekler aracılığı ile isterseniz de suyu ile faydalarından yararlanmaya devam etmeliyiz.

Alkali beslenme hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için bu konudaki makalemize göz atabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Hatice Demir

Diyet söz konusu olunca deneyimlerinin yanı sıra bilgisi ile de ön plana çıkan bir zatı muhtereme.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Birdiyet.com 2017 Tüm hakları mahfuzdur. Bu sitede yer alan yazılar bilgi amaçlıdır, sağlık sorunları ile karşılaşmamak için lütfen doktorunuza başvurunuz.