Diyet Listeleri

Maranki Alkali Diyeti ile Zayıflama

Yaşadığımız dünyada her şey bir denge üzerine kuruludur. Ve dengede durmaya devam etmek zorundadır. Vücudumuzun dengede olması ise insanı hayatta tutan sağlığının iyi gitmesi, beden sisteminin düzenli bir şekilde çalışması demektir. Düzenli bir biçimde ve problemsiz çalışan bir bedene sahip olmak ise bir miktar efor harcamayı gerektirir. Alkali diyeti de bir dengenin ürünüdür.

Biz bedenimizde ne ekersek onu biçebiliriz. Bedenimize iyi davranırsak bir sağlık sorunu ile karşı karşıya kalma ihtimalimiz azalır. İnsan bedeninin dengede olmasının son yıllardaki tanımına yeni bir anlayış getiren beslenme uzmanları ve doktorlar asit-baz (alkali) dengesine dikkat çekmektedir.

Tüketmekte olduğumuz gıdalar kendi yapıları gereği bedende birtakım etkiler oluştururlar. Örneğin asitli veya asidik besinler bedenimizdeki asit miktarını yükseltir, bazik besinlerse bedenin bazik sayısal değerinin yükselmesine sebep olmaktadır. İşte bedenimizdeki bu dengeler bütünü olması gerektiği gibi korunduğu taktirde insan sağlıklı bir vücuda sahip olabilir.

Asit-baz arasındaki değerler pH adı ile ifade edilir. Yani bir şeyin pH değerleri bilindiği taktirde asidik veya bazik bulunduğu o değerden basitçe anlaşılabilir. pH sayısal değeri bir şeyin asit baz (alkali) oranını göstermektedir. pH aralığında ise 0-6 arası asit, 7 normal yani nötr, 8-14 arası ise bazdır. Bu durumda örneğin bir şeyin pH’ı 3 ise o madde asidiktir denilir.

İnsan bedeninin normal pH’sı 7.4’tür.

Yani vücudumuz alkali özelliğe sahiptir. Dolayısıyla insan vücudu, pH’ına ideal değerlerde korunursa daha sıhhatli olacaktır. Metabolizmayı yavaşlatmadan bu alkali pH değerlerini aynı şekilde sağlamak amacıyla bazik yani alkali değerlerdeki çeşitli besin ürünleri tüketilmelidir. Zayıflamayabilmeye yönelik bu yeni çalışmalar aşırı kilo sorunu olan bireylerde denenmiş ve alkali beslenme modeli kilo verme bölümünde konumunu sağlanan olumlu sonuçlar ile sağlamlaştırmıştır. Alkali diyeti Prof. Dr. Ahmet Maranki tarafından bulunmuştur. Ülkemizde oldukça iyi tanınan Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti birçok insan tarafından uygulanmakta ve diyet neticesinde çok iyi neticeler alınmaktadır. Ahmet Maranki alkali diyet sistemini hazırlarken insan bedeninin pH seviyesine ideal pH düzeyinde besinler ile beslenerek ve her gün alkali su içerek başarılı olunabileceğini savunmaktadır. Benzer şekilde asidik yiyeceklerin insan metabolizmasını bir hayli yavaşlattığını bundan dolayı da zayıflamayı engellediğinin de altını çizmektedir.

Günümüzde Kubat, Deniz Seki, Bergüzar Korel, Çağla Şıkel ve Hadise gibi ünlüler başta olmak üzere birçok kilolarıyla başı dertte olan ünlüler alkali diyetini uygulayıp bir ayda 7-8 kilo verdiler. Zaten alkali diyeti ilk duyulduğunda ünlülerin yaptığı diyet listeleri arasında yerini almıştı.

Maranki hoca alkali diyeti gerçekleştirilirken öncelikle diyet süresince alkali su tüketilmesi gerekliliğini belirtiyor. Bu alkali suyun içeriğini ise 2 litre suya 2 yemek kaşığı İngiliz sodası veya İngiliz sodası temin edilemiyorsa normal karbonat atarak elde edebilirsiniz. Gün içerisinde hazırladığınız bu 2 litre su mutlaka tüketilmelidir. Bunun yanında alkali diyeti boyunca menülerinizde alkali besinler yer almalıdır.

Alkali besin ürün kümeleri şu şekildedir;

Bütün sebzeler (taze fasulye, ıspanak, börülce, brokoli, bamya, kereviz, lahana, pırasa, barbunya), domates, fındık, badem, ananas, muz, şeftali, mandalina, üzüm, portakal, bütün baharatlardır.

Asidik yani uzak durulması gereken besin ürün kümeleri ise;  öncelikle hazır besinler, rafine edilmiş besinler, et, peynir, süt, şeker ve şekerli besinler, kızartmalar, çay, kahve ve un şeklindedir.

Yazar Hakkında

Hatice Demir

Diyet söz konusu olunca deneyimlerinin yanı sıra bilgisi ile de ön plana çıkan bir zatı muhtereme.

1 Yorum

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.