Diyet Listeleri

Sağlıklı Diyet Listeleri ile Zayıflamak Mümkün Mü?

Sağlıklı zayıflamak isteyenler için yaz aylarının yaklaşması ile birlikte yeniden telaşlı günler başladı. Sağlıklı diyet listeleri bulabilmek, en doğru şekilde kilolarımızdan kurtulabilmek ve sıcak günlere daha formda başlayabilmek için bir an evvel harekete geçmeliyiz. Ancak ne yazık ki bu konuda çok sayıda bilgi kirliliği yaşanıyor. Her taraftan farklı sözler duyan zihnimiz 1 ayda 8 kilo verdiren diyet listesi gibi aslında tamamen sağlıksız ve iddialı listeler arasında gidip gelmeye başlar. En sonunda diyet düşüncesi gittikçe imkansızlaşarak aklımızdan siliniverir.

Sağlıklı Diyet Listeleri – Şok Diyetler

Sağlıklı Diyet Mümkün Değil Mi?

Sağlıklı kilo vermek için öncelikle aslında bakış açımızı değiştirmemiz gerekiyor. Kısa dönemler halinde uyguladığımız şok diyetler çoğu zaman bünyeye ciddi zarar vermeye başlıyor ve bu da bizim genel sağlığımız üzerinde olumsuz etkiler doğuruyor. Bu nedenle zayıflamak isteyenler ilk başta yaşam tarzlarını değiştirmek zorunda. Sadece belirli dönemler için değil genel olarak sağlıklı bir şekilde beslenmeyi alışkanlık haline getirmemiz gerek. Haftalık diyet programı yapmak yerine başta evimize alışveriş yaparken ne yememiz ve neyi yemememiz gerektiğini düşünerek beslenmenizi planlamanız gerekir.

Zayıf Kalmak İçin Abur Cuburdan Vazgeç

Örneğin abur cubur dediğimiz yüksek kalorili ve sağlıksız gıdalardan uzak durmak en önemli dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor. Tabi ki bu konuda bazı istisnalar yapabilir ve dönem dönem kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Ancak sürekli bu tarz paketlenmiş yüksek kalorili besinler tüketme alışkanlığına sahipseniz ne kadar çok kilo verirseniz verin zaman içerisinde yeniden bu kiloları geri almanıza neden olacaktır.

Sağlıklı Diyet Listeleri – Sıvı Alımı

Asitli İçecekler En Büyük Düşmanlarımızdan Biri

Kilo vermek isteyen bir insan için öncelikle dikkat etmesi gerekenlerin başında aldığı kalori miktarının yaktığı kalori miktarından az olması gelir. Vücuda yakabileceğinden daha fazla kalori verdiğinizde elbette bunu depolamak isteyecektir. Peki, bir litre kola kaç kalori içeriyor dersiniz? Tam 412 kalori. Yani yaklaşık 17 küp şekere denk geliyor. 17 küp şekeri yiyemezsiniz belki ama bir litre kolayı rahatlıkla bitirebilirsiniz.

Ayrıca asitli yiyecekler insanın midesinin büyümesine neden olur. Mide oldukça esnek bir organ. Kısa sürede büyüyebiliyor ya da küçülebiliyor. Tüp mide ameliyatı geçirerek midesinin yüzde 90’a yakınını aldıran insanların midesi bir yıl içerisinde yeniden normal boyutlarına geri dönüyor. Midemizin büyümesi daha çok yememize ve daha geç doymamıza neden olan bir durum. Bu nedenle mümkün olduğunca küçük bir mideye sahip olmak isteriz. Asitli içeceklerin mide üzerindeki büyütücü etkisi de bu nedenle bizim için oldukça büyük bir risk taşıyor.

Sağlıklı Zayıflama Sağlıklı Vücut İle Mümkün

Zayıflamak için insan birçok şeyden vazgeçebiliyor ama sağlığınızdan vazgeçtiğinizde keşke kilolu olsaydım da bu çileyi çekmeseydim diyeceğiniz zamanlar yaşayabilirsiniz. Sağlık paradan da güzellikten de daha önemli. Bu nedenle zayıflamak için bir diyet yapmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza başvurmalı ve size yazacağı tahlilleri yaptırmalısınız. Günümüzde devlet herkese sağlık konusunda önemli olanaklar sağlıyor. Bu olanaklardan yararlanmak dururken neden tembellik edesiniz ki?

Hızlı bir zayıflama süreci kimi zaman organlarınızın hasar görmesine neden olabilir. Vücut için gereken besinlerin tamamını alamadığınızda ya da kendinizi uzun süre aç bırakarak metabolizma hızınızı yavaşlattığınızda diyet yaptığınıza pişman olabilirsiniz. Bu nedenle gerek hastanelerde ücretsiz bir şekilde destek sağlayan diyetisyenlere başvurmak gerek dönemsel olarak sağlık kontrollerinden geçmek size büyük bir avantaj sağlayabilir.

Doğru Diyet Listesini Tercih Etmek

Diyet listeleri bayan ya da erkek metabolizmasına göre değişiklik gösteriyor. Erkeklerin metabolizmaları daha hızlı olduğu gibi vücutlarının ihtiyaç duyduğu bileşenler de farklılığa sahip. Ayrıca her insan farklı bir damak tadına alışmış durumda. Kimi için harika bir lezzet başkası için mide bulandırıcı olabiliyor. Bu nedenle kendiniz için en doğru diyet listesini bulmaya çalışmalısınız. Gerek diyetisyeniniz tarafından tavsiye edilen diyet listelerini uygularken gerek internetten araştırıp uyguladığınız diyet listelerinde damak tadınıza uygun değişiklikler yapmayı ihmal etmeyin. Bu sayede diyetinizi daha uzun süre ve severek devam ettirebilirsiniz.

Şok Diyetler Yapmamaya Özen Gösterin

Her ne kadar şok diyet yapmayın desek de bunun pek uygulanmayacağından eminiz. Bazen haftalık programlar acil zayıflama gereksinimleri oluşturabiliyor. Ancak bu tarz diyetler ile verilen kilolar çok kısa zamanda geri alınabiliyor. Bu nedenle mümkün olduğunca şok diyet diye tabir edilen hızlı zayıflama yollarından uzak durmalısınız. Eğer bu tarz bir diyet uygulamanız gerekiyor ise sonrasında mutlaka bir müddet düzenli bir beslenme alışkanlığı oluşturun ki hem vücudunuz zarar görmesin hem de organlarınız için gerekli olan besinler alınabilsin.

Su İçmeyi Unutmayın!

Sağlık su ile başlar. Hayatınızda gerekli miktarda su yoksa yavaş yavaş sağlığınızı yitirmenize neden olabilir. Her birey kilosuna göre değişen miktarlarda su tüketmelidir. Günümüzde akıllı telefonlar hayatı kolaylaştıran birçok özellik ile geliyor. Mümkünse sadece diyet yaptığınız zamanlarda değil her zaman su içmeyi size hatırlatacak bir uygulama kurun telefonunuza ve sıvı alımını bir alışkanlık haline getirin. Kış aylarında aldığınız sıvı miktarını da yaz aylarında artırmayı unutmayın!

Sizin için özenle hazırladığımız sağlıklı diyet listeleri  yazılarını da incelemeyi unutmayın!

Yazar Hakkında

Hatice Demir

Diyet söz konusu olunca deneyimlerinin yanı sıra bilgisi ile de ön plana çıkan bir zatı muhtereme.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Birdiyet.com 2017 Tüm hakları mahfuzdur. Bu sitede yer alan yazılar bilgi amaçlıdır, sağlık sorunları ile karşılaşmamak için lütfen doktorunuza başvurunuz.