Diyet Listeleri

Karatay Diyeti

Canan Karatay

Karatay diyeti ile zayıflama son zamanlarda çok fazla ilgi alanımıza giren bir konu. Bu diyet doğru uygulandığında ve püf noktalarına özen gösterildiğinde kısa zamanda kilo kaybı sağlayan bir özelliğe sahip. Özellikle sağlıklı beslenme denildiğinde ilk akla gelen isimlerden biri olan Canan Karatay hocamızın bu zayıflama kürü sadece ülkemizde değil bir çok ülkede kendine yer edinmiş durumda. Diyeti uygulayanlar da aldıkları olumlu sonuçları paylaşıyor.

Karatay diyeti nedir?

Karatay hocamızın diyet tavsiyeleri diğer diyetlere oranla biraz daha farklı. Karatay, sık sık ama az besin tüketmek yerine birtakım gıdaları tamamıyla hayatımızdan çıkarmak üzerine kurulmuş bir beslenme kürü oluşturmuş.

Örneğin taze meyve yemenin insan vücudu için oldukça büyük öneme sahip olan vitaminleri alabilmek yönünden kıymetli olduğunun altını çizen Canan Karatay günde bir öğün meyve tüketmeyi tavsiye ediyor. Ancak meyvelerin içeriğinde yer alan şeker nedeniyle günde yalnızca bir adet meyve seçilmesi gerektiğinin de altını çiziyor.

Karatay diyeti aslında birkaç hafta ya da ay uygulanarak zayıflamayı sağlayacak bir diyet listesi olarak düşünülmemeli ve insanın beslenme alışkanlığı haline gelmelidir. Canan Karatay hoca bu konuda sık sık uyarılarda bulunmakta ve insanların kısa süreli diyetler ile sağlıklı bir vücut elde edemeyeceğini, doğru beslenmenin bir hayat mottosu haline getirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. 

Hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız elbette şekerli ürünler, hamur işleri ve beyaz ekmekten tamamen uzak durmalısınız.  Karatay hoca da diyetinde bu ayrıntıya büyük bir önem veriyor.

Aynı şekilde hem vücut içi gerekli vitamin ve mineralleri alabilmek hem de daha iyi bir beslenme düzeni sağlayabilmek için kuru yemişler öğünlere dahil edilmelidir. 

Karatay diyeti nasıl uygulanır?

Karatay diyetinin nasıl uygulanabileceğini göstermek amacı ile örnek bir diyet listesi hazırladık. Bu listede ufak değişiklikler yaparak kendinize uydurabilir ve bu şekilde sağlıklı beslenme alışkanlığı elde edebilirsiniz.

Karatay diyetinin ilk günü, Pazartesi

Kahvaltı; Siyah ve yeşil zeytinden dilediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Bu konuda tek şart bu zeytinlerin tuzsuz olması, 1 bardak şekersiz çay, abartıya kaçmadan bir avuç kadar kuru meyve , 2 adet tereyağında pişmiş yumurta, tuzsuz yarım yağlı peynir ve son olarak bir avuç ceviz ya da ya da taze fındık (kavrulmamış).

 Öğle yemeği; Bol yeşillikli zeytin yağlı salata, haşlanmış kırmızı et, zeytin yağı kullanılarak hazırlanmış sebze yemeği, tuzlu ayran ve isterseniz yemek ardından şekersiz çay ya da yeşil çay.

 Akşam yemeği; Izgarada hazırlanmış mevsim balığı ve mevsim salatası.

Karatay diyetinde her meyve ve sebzenin mevsiminde tüketilmesi büyük bir öneme sahip. Canan Karatay bu konuda uyarılarda bulunuyor ve tüm sebzelerin öğünlere dahil edilmesi gerektiğini vurguluyor. Ayrıca et ve et ürünlerinin tüketilmesi konusunda da tavsiyeleri oldukça fazla. 

Tereyağının ne kadar faydalı olduğunun sık sık altını çizen Canan Karatay, doğal tereyağını çaya bile katmak gerektiğini ifade ediyor. Bu konuda elbette sizin tercihleriniz çok daha farklı olabilir ancak günlük beslenmenize bu faydalı ürünü ilave etmenizi tavsiye ederiz.

Karatay diyeti yorumları

Hızlı zayıflamak amacıyla Karatay Diyeti ile kilo vermeye çalışanlardan iseniz diğer okurlarımızın da faydalanması amacıyla yorum yapmanızı rica ediyoruz. Karatay diyeti yorumlarına bakarak bu diyet şeklini uygulamaya başlamak isteyen okurlarımıza destek olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Hatice Demir

Diyet söz konusu olunca deneyimlerinin yanı sıra bilgisi ile de ön plana çıkan bir zatı muhtereme.

1 Yorum

  • Şu kadına bir içim ısınamıyor yahu verdiğin diyetler benim bütçeye göre değil ey canan karatay 🙂 Fakir diyeti öner bana 🙂 Öneriler için teşekürler 🙂

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Birdiyet.com 2017 Tüm hakları mahfuzdur. Bu sitede yer alan yazılar bilgi amaçlıdır, sağlık sorunları ile karşılaşmamak için lütfen doktorunuza başvurunuz.