Diyet Listeleri

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır

Hurma diyeti, sağlıklı bir biçimde ve açlık hissetmeden kilo vermek ve yağ yakmak isteyenler için en doğru seçimlerden biri. Bu yüzden okurlarımız için hurma diyetini nasıl yapılır, hurma diyetinin yapılışı, püf noktaları ve yararları ile ilgili bir makale hazırladık.

Sağlıklı Zayıflama amacıyla Hurma Yoğurt Diyeti ( Ender Saraç Hurma Diyeti ) (Hurma diyeti, hurma yoğurt diyeti yada hurma orucu olarak da bilinmektedir.)

Hurma yoğurt diyeti bir haftalık bir süre boyunca uygulanabilir. Daha fazla uygulanması tavsiye edilmez. Çünkü bu süreçte sadece hurma ve yoğurt ile beslenmeniz gerekmekte. Bu da vücudunuzun ihtiyaç duyduğu bazı besin maddelerinden uzun süre mahrum kalmanıza neden olur. 

 

Hurma diyetinde her öğünde 7 adet hurma ve bir kase (150-200 gr) light yoğurt olmak üzere; bir günde toplamda 21 adet hurma yenilecek ve yanında 3 kase yoğurt tüketilecek.

Fakat bu diyette önemli noktalardan biri, hurmaların kaliteli ve temiz olmasıdır. İsterseniz hurma yoğurt diyeti uygularken kullanacağınız hurmaları bir gece öncesinden iyice yıkadıktan sonra bir bıçakla yararak ılık suya yatırın. Bu sayede tok tutma özelliği biraz daha artacaktır.  Hurma ve yoğurtta günlük gereksinim duyulan vitamin ve minerallerin büyük bir çoğunluğu mevcuttur. Her diyette olduğu gibi hurma-yoğurt diyetinde de bol su içmeyi ihmal etmemelisiniz.

Hurma diyeti ile bir haftada (bedeninizdeki yağ seviyesine göre ) 5-7 kilo vermeniz mümkün.

 

Hurma Orucu Nasıl Yapılır?

Hurma su diyeti gerçekte yarım bir diyet uygulamasıdır. Sağlık veya ortam problemlerinizden ötürü hurma yoğurt diyeti uygulayamıyorsanız, en azından öğlen ya da akşam öğünlerinden birini istediğiniz vakit yalnızca hurma ve su ile yapabilirsiniz. Farklı etkiler görmek istiyorsanız daha sağlıklı bir yöntem olan hurma ve keçi sütü kombinasyonunu deneyebilirsiniz.

 

Zayıflama hedefi ile Hurma diyeti yaparken oldukça mühim noktalardan biri; diğer diyet disiplinlerinde de bulunduğu gibi; şeker, un ve mamulleri, tuz, işlenmiş et ürünleri gibi besinlerden tamamıyla uzak durulması gerekmektedir. Mümkünse bu besinleri hiçbir öğünde tüketmemekte yarar var. Eğer zorda kaldıysanız tam tahıllı gıdaları az miktarda tüketilebilirsiniz ama tahıl yerine bakliyat (nohut, mercimek, fasulye vs.) tercih edilmesi daha iyi olacaktır.

 

Bunun yanında; zayıflamak istiyorsanız, uymanız gereken, olmazsa olmaz kurallardan birisi de tabi ki hareket miktarını arttırmaktır. Daha fazla hareket edin. Eğer spor yapmak gibi bir alışkanlığa sahip değilseniz özellikle ilk günlerde, ağır sporlardan kaçınabilirsiniz. Yürüyüş yapmak, basit hareketler ve ev işleri bölümünde biraz daha güç harcamaya gayret ederseniz daha çabuk adapte olmanız mümkün. Asansör kullanma alışkanlığından vazgeçmek bile size büyük bir rahatlık sağlayacaktır.

 

Hurma Diyeti Yapanların Yorumları

Hurma diyeti yapanlar, genellikle bu diyetin tesirlerini ilk üç günde gördüklerini belirtiyorlar. Bu süreçte;

  • bağırsak hareketlerinin daha fazla hızlandığı,
  • dolayısıyla kabızlık, şişkinlik gibi sorunların büyük ölçüde azaldığı,
  • daha az yorulan karaciğerin etkisiyle cildin bile gençleştiği,
  • vücuttaki ödemlerin, şişliklerin etkisini kaybetmeye başladığı,
  • bedenin kısa bir süre içinde yağ yakma aşamasına geçtiği diyeti tercih edenler tarafından belirtilen sözler.

 

Not: Hurma diyeti; farklı sağlık sorunları olanlar, şeker hastaları ve hamileler için önerilmez. Bunun yanında; hurmanın kalorisi yüksektir. Bu sebeple aşırı tüketmek kilo alımına neden olabilir. Diyete başlamadan önce doktorunuza danışmanızı ve sağlığınıza uygun diyet alternatiflerini öğrenmenizi tavsiye ederiz.

 

Yazar Hakkında

Hatice Demir

Diyet söz konusu olunca deneyimlerinin yanı sıra bilgisi ile de ön plana çıkan bir zatı muhtereme.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Birdiyet.com 2017 Tüm hakları mahfuzdur. Bu sitede yer alan yazılar bilgi amaçlıdır, sağlık sorunları ile karşılaşmamak için lütfen doktorunuza başvurunuz.