Blog Diyet Listeleri

Diyet Ancak Bilinçli Yapıldığında Faydalıdır

Diyet Ancak Bilinçli Yapıldığında Faydalıdır

İnsan vücudu, oldukça karışık ve her bireyde farklı yapıda olan bir bütündür. Hâliyle, yapılacak olan diyetler diğer bireylere göre değil; size göre ayarlanmalı. Ne yazık ki günümüzde bu konuya pek fazla dikkat edilmiyor ve insanlar farkında olmadan vücutlarına ciddi zararlar veriyor.

Diyet yapmak, bir bütün olarak tüm hayatınızı kontrol altına almak demektir. Vücudunuzun şeker oranı, yağ oranınız, alerjileriniz ve bazı durumlarda mutlaka almanız gereken vitaminler… Tüm bunlar bilinmeli ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir diyet listesi hazırlanmalı. Ancak bu şekilde hem vücudunuzun isteklerine cevap verebilir hem de etkili bir kalori takibi ile doğru bir diyet süreci yaşayabilirsiniz.

 

Mutlaka Diyetisyen Desteği Olmalı

Eğer sadece 1-2 kilo vermek ve sıradan bir hafif diyet mantığı ile yediklerinize dikkat etmek istiyorsanız, bireysel hareket edebilirsiniz. Fakat ciddi bir kilo verme süreci yaşamak istiyorsanız, mutlaka diyetisyen desteği almalısınız. Ünlü bir ismin ya da komşunuzun uyguladığı diyet, sizin için yeterli olmayacak. Zira her beden ayrı ihtiyaca sahiptir ve kilo almasındaki sebep farklıdır.

Farklı isimlerin başarı elde ettiği diyetler; sizin açınızdan başarısızlıkla sonuçlanan ve zarar görmenize neden olacak diyetler haline dönüşebilir. Bu noktada profesyonel bir destek almak ve bir diyetisyen tarafından hazırlanan, spor eşliğinde yapılacak programlara uyumlu hareket etmek, gerçek anlamda sağlıklı bir sonuç almanızı sağlar.

Bazen Kulaklarınızı Kapatmak Daha İyi Olabilir

Öyle bir çağda yaşıyoruz ki sürekli farklı bilgilerin bombardımanı altındayız. Televizyon ve internet hayatımızda çok fazla şeyi değiştiriyor, etkiliyor. Diyet de bunlardan bir tanesi. Bir kanalda konuşan uzman (!) diyetisyen farklı birşey söylerken internette gördüğünüz sitelerde çok farklı bilgiler ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Bu ister istemez bir kararsızlık yaşamanıza ya da diyet listenizde bir karışıklığa yol açabiliyor.

En iyisi baştan karar vermek ve sonrasında ise kulağınızı tıkamak olabilir. Eğer uzun süreceği baştan belli olan en az 10 kilo civarında zayıflamanızı gerektiren bir diyet yapacaksanız (BMI Endeksine göre) o zaman sizin için neyin doğru neyin yanlış olduğuna diyete başlamadan önce karar verin ve kendinize bir yol haritası çıkartın. Neleri yapmanız ve nelerden kaçınmanız konusunda bir netlik oluştuğunda artık diyete başlamaya hazırsınız. Bundan sonra sağdan soldan alacağınız bilgilere, mucizevi iksirlere değil sadece kararlılığa ihtiyacınız olacak. Bir diyet listesi (şok diyetler haricinde) en az 21 gün uygulanmalıdır. Toplamda üç haftalık bu süreçte aldığınız sonuç sizi tatmin etmiyorsa o zaman nerede hata yaptığınıza bakmanın vakti gelmiş demektir.

Yazar Hakkında

Hatice Demir

Diyet söz konusu olunca deneyimlerinin yanı sıra bilgisi ile de ön plana çıkan bir zatı muhtereme.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Birdiyet.com 2017 Tüm hakları mahfuzdur. Bu sitede yer alan yazılar bilgi amaçlıdır, sağlık sorunları ile karşılaşmamak için lütfen doktorunuza başvurunuz.