Blog Sağlık

Kilo Vermek İçin Altın Kurallar

Kilo Vermek İçin Altın Kurallar

Zayıflama bir yolculuktur. Bazı insanlar için hayat boyu süren bir yolculuk. Disiplin, çalışkanlık ve bir sürü hesaplama gerektirir. Hayata bakışınızı ve zevklerinizi bile tekrar elden geçirmeniz ve önceliklerinizi belirlemeniz mecburidir.

30 kg vermek bir yılımı aldı ve deneyimlerimden size kilo vermek için altın kuralları söyleyebilirim. Elbette bu kurallara uymak size kalmış bir durum ancak eğer kendinize baştan bir yol haritası belirlerseniz bu süreçte çok daha kolay başarılı olabilir ve isteklerinizi daha rahat elde edebilirsiniz.

Kilo Vermenin Altın Kuralları

  • Düzenli olmanız gerekir: Günde bir saat egzersiz ile bir ayda bile büyük farklılıklar elde edebilirsiniz. Yeter ki düzenli olarak egzersiz yapın. Zayıflamanın sihri doğru dakikadır, bana güvenin!
 • Diyet yapmak değişken bir durumdur: Eğer yemeyi çok sevdiğiniz şeylerden mahrum kalıyorsanız, motivasyonunuz uzun sürmez. Ayrıca metabolizmanıza da ters etkisi olabilir. Bu nedenle doğru yemek yiyin, azar azar ve kalorilerinizi sayarak. Porsiyonlarınızı ve tabaklarınızı küçültmeyi unutmayın.
 • Beslenme basit bir şeydir: Başlangıçta aklınızda sağlıklı, dengeli bir diyet belirleyin ve devam ederken buna sadık kalın, alternatif arayışına girmeyin.
 • Gayret etmenin keyfini çıkarın: Yapmaya çalıştığınız şeyi sevmeniz gerek. Ancak o zaman sınırlarınızı zorlayabilir ve kendinize meydan okuyabilirsiniz. Çaba sarf etmeyin, çaba harcamaktan zevk alın.
 • Kendi zayıflama planınızı oluşturun: Herkes farklıdır. Benim için çalışan şey sizin için işe yaramayabilir. Metabolizmanız benimkinden farklı. Odaklanma ve düzenlilik ile birlikte çaba sarf edin ve deneyin. Bu size kişiselleştirilmiş etkili kilo verme planınızı verecektir.
 • Bazen başarısız olabilirsiniz: Bazı günler iyi olur ve bazı günlerse kötü geçer. Bu oldukça normal. Bizler insanız. Ama kötü günlerin ardından her zaman yaptığınızdan veya önceki gün yapmadığınızdan daha iyi sonuç vermeye çalışın.
 • Vazgeçmeyin: Ne kadar iyi ya da kötü olursa olsun, bırakmayın, kazandığınız zaferi de kaybedebilirsiniz. Bir ay boyunca çalışmayı bırakmak sizi hedeflerinizde 4 ay geri götürebilir. Lütfen planınıza sabit kalın.
 • Kendinize ödül verin: Küçük hedefler yaratın ve başarın. Onları başarabildikten sonra, kendinizi şımartabilirsiniz. Bu motivasyonunuzu da arttıracaktır.
 • Düzenli aralıklarla boydan resminizi çekin: Hoşunuza gitmeyen yerlerinize odaklanın ve bu bölgeleri değiştirme şansınız olduğunu bilerek hareket edin.
 • Kilolarınızın sadece estetik değil sağlık açısından da size tehlike oluşturacağını unutmayın. Sık sık doktor kontrollerinize gidin. Kan değerlerinizi ölçtürün. Sağlık problemlerinizi boşlamayın. Bağışıklığınızı kuvvetlendirmenin yollarına bakın.
 • Kendinizi daha iyi bir hayata odaklayın. Başkalarını değil, sadece kendinizi hedef alın ve hedeflediğiniz yere varmanın sağlayacağı faydaları gözden geçirmeyi deneyin.
 • İradenizi kuvvetlendirmek için meditasyon yapabilirsiniz. Meditasyon daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır. Tabi meditasyon dediğimde bunu bağdaş kurup gözlerinizi kapatarak boş boş oturmak şeklinde düşünmeyin. Meditasyon size huzuru sağlayan herhangi bir şey olabilir. Kendinizi nasıl motive edebileceğinizi öğrenmelisiniz.

Yazar Hakkında

Hatice Demir

Diyet söz konusu olunca deneyimlerinin yanı sıra bilgisi ile de ön plana çıkan bir zatı muhtereme.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Birdiyet.com 2017 Tüm hakları mahfuzdur. Bu sitede yer alan yazılar bilgi amaçlıdır, sağlık sorunları ile karşılaşmamak için lütfen doktorunuza başvurunuz.