Blog Diyet Listeleri Obezite Sağlık

Goji Berry Kullanmalı Mıyım?

Goji Berry Kullanmalı Mıyım?

Türkçede kurt üzümü diye geçen Anavatanı Asya olan bir meyve goji berry. Tibet ve Moğolistan’da 2000 yıldır kullanılıyor. Bir portakaldan 500 kat daha fazla C vitamini, 18 ayrı aminoasit, demir, b-complex, bakır, kalsiyum, çinko, fosfor,  e vitamini içerir. Antioksidan bakımından şu ana kadar bilinen en kuvvetli meyvedir. Havuçtaki değer 275 olarak gösterilirken goji berry yemişinde bu miktar 30.500’dür.

Goji bery mucizevi bir meyve değil. İlaçları, çayı veya çeşitli karışımları piyasada cirit arsa da yağlarınızı sihirli bir şekilde yok etmeyecek, sizi bir kaç denemede incecik bir hale getirmeyecek. Zaten öyle bir şeyi şimdilik hayal bile edemiyoruz. Teknoloji çok ilerler de bu zor duruma çare bulurlarsa, her insanın istediği o kadar fazla yiyip tek bir ilaçla bunları yememiş gibi olmamızı sağlarlarsa zaten termodinamiğin birinci kanunu bile değişmiş olacaktır. Bu kadar teknolojiden sonra olabilecekleri hayal gücüm düşünemiyor şimdilik.

Peki goji berry’nin faydaları nedir?

Yağları enerjiye çevirici etkisi bulunmakta ancak oturduğunuz yerden sadece bunu yiyerek yağlarınızı yakamazsınız. Spor öncesi veyahut spor sonrası yağ yakımınızı arttırıcı etkisi var. L carnitine içeren yağ yakıcı ürünlerin içerisinde bu meyveden belli bir oranda bulunuyor (hepsinde olmasa da). demem o ki spor yapmadan, bu ürünü tüketerek yahu ben zayıflayamıyorum derseniz yanılırsınız.

Ancak iştah kesici özelliği de bulunduğu için spor yapmadığınız dönemlerde de kullanmanız faydalı olacaktır. Genel olarak kullanım şekli yemeklerden 30-45 dakika öncesinde bir bardak sıcak suyun içerisine bir kaşık bu meyveden atarak biraz ılıyınca önce şişen meyveleri yemek ardından da geride kalan suyu içmek olarak tarif edilmekte. Bende bir müddet bu biçimde kullandım ama aynı dönemde farklı diyet alışkanlıkları da edinmeye çalıştığım için bunun faydası oldu diyemiyorum sizlere. Tabi muhakkak faydası dokunacaktır. Neticede içerisinde minerallerin, vitaminlerin ve antioksidanların miktarı ve çeşidi saymakla bitmiyor.

O zaman ne yapacağız?

Ölçülü bir biçimde öğünlerimize katacağız. Her şeyin fazlası risk neticede. İngiltere Sağlık Bakanlığının haftada 100 gramdan fazla goji berry tüketilmemesi gerektiğine dair bir uyarısını da internette gördüm. Bu nedenle zayıflamak için goji berry içeceğim/yiyeceğim diyerek sağlıktan olmanın da anlamı yok.  Dolayısı ile günde bir yemek kaşığı kurt üzümünü yukarıda bahsettiğimiz şekilde sıcak su ile tüketiyor ve fazlasını kullanmamaya gayret ediyoruz.

Dilerseniz özellikle sıcak su ile şişirdiğiniz meyveleri yoğurdunuza da karıştırabilir ve bu sayede bir öğün elde edebilirsiniz. Bazı goji berry tariflerinde salatalarda da meyvenin kullanıldığı görülüyor. Ayrıca goji berry içeren turtalar da yapmak mümkün. Tam buğday unu ile yapabileceğiniz minik turtalar hem şeker isteğinizi kesecek hem de size sağlıklı bir öğün alternatifi sağlayacaktır.

Yazar Hakkında

Hatice Demir

Diyet söz konusu olunca deneyimlerinin yanı sıra bilgisi ile de ön plana çıkan bir zatı muhtereme.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Birdiyet.com 2017 Tüm hakları mahfuzdur. Bu sitede yer alan yazılar bilgi amaçlıdır, sağlık sorunları ile karşılaşmamak için lütfen doktorunuza başvurunuz.