Diyet Listeleri

 Hızlı zayıflama yöntemleri ne kadar sağlıklı?

Günümüz dünyasında şişmanlık ve obezite, üzerinde araştırmalar yapılarak çözümü için teknikler geliştirilen bir problem haline gelmiştir. Tüketim ürünlerine ulaşmanın çok hızlı olduğu bu günlerde insanlar üretimin ve tüketimin hızına paralel olarak kilolarını kontrol etme konusunda sıkıntı yaşıyor ve bunun bir sonucu olarak fazla kilolarından kurtulmak için çareler arıyor. Şimdilerde bu sorundan muzdarip insanların birbirine en çok sorduğu soru şu:

En hızlı zayıflama yöntemleri nelerdir?

Bu zayıflama yöntemleri ne kadar sağlıklı ya da iddia edildiği gibi işe yarıyor mu bilinmiyor ama televizyonlarda, İnternet ortamında, gazete ve dergilerde rastladığımız bu yöntemler insanlardan oldukça rağbet görüyor. Her şeyden önce şunu unutmamalıyız ki internette gördüğümüz başkalarını çok hızlı bir şekilde zayıflatan diyet listeleri, bizde de aynı sonucu verecek diye beklememiz doğru değildir. Çünkü herkesin metabolizma hızı, vücudunun diyete verdiği tepki birbirinden farklıdır.

Hangi diyet?

Gelinlik diyeti, yaz diyeti, mezuniyet diyeti, ya da yedi günde zayıflattığı için ‘yedi gün’ diyeti diye isimlendirilen bu diyetler, kısa sürede aç kalmadan, spor ve egzersiz yapmadan, oturduğunuz yerden hızlı bir şekilde zayıflamayı vaat ediyor ama ne yazık ki bu isimlerle adlandırılıyor olsalar da bazen ölümcül diyetlere dönüşebilir.

Bu tarz diyetler hızlı zayıflatmayı hedeflediği için bütün öğünleri sadece bir besinle geçiştirmek şartıyla yapılıyor ve bu yüzden kalıcı sağlık sorunlarına bazen de ölümcül hastalıklara sebebiyet verebiliyor. Gün geçmiyor ki haber kaynaklarında zayıflayayım derken sağlığından hatta canından olan insanların haberlerine şahit oluyoruz.

Uzmanlara göre anlatıldığı gibi bir mucize bir zayıflama yöntemi yoktur. Sağlıklı besinlerden gün içerisinde en az altı öğün yemeden; üç beyaz diye bilinen tuz, şeker ve undan uzak durmadan; egzersiz, spor yapmadan kısacası emek vermeden kısa yoldan zayıflamayı beklemek son derece sağlıksız bir durumdur. En hızlı zayıflama yöntemleri diye anlatılanlar, aldatmacadan başka bir şey değildir. Söz konusu sağlık olunca her duyduğumuzu uygulamak yerine uzman bir diyetisyen kontrolünde bizim için hazırlanmış bir diyet listesi ile yola devam edersek hızlı olmasa da sağlıklı bir şekilde amacımıza ulaşmış oluruz.

Yazar Hakkında

Hatice Demir

Diyet söz konusu olunca deneyimlerinin yanı sıra bilgisi ile de ön plana çıkan bir zatı muhtereme.

1 Yorum

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Birdiyet.com 2017 Tüm hakları mahfuzdur. Bu sitede yer alan yazılar bilgi amaçlıdır, sağlık sorunları ile karşılaşmamak için lütfen doktorunuza başvurunuz.