Blog Dukan Diyeti

Dukan diyeti nedir?  Nasıl yapılır?  

Dört aşamalı bir diyet listesi olan Dukan diyeti, Fransız bir beslenme uzmanı olan Dr.Pierre Dukan tarafından geliştirilen bir zayıflama programıdır.

Hayata geçirilmesi noktasında zor gibi algılansa da sabır ve istikrarla devam edilince güzel sonuçlar veren Dukan diyeti, yaklaşık 40 yıldır binlerce kişi tarafından rağbet görmektedir. Aslında Dukan Diyetini bir diyet programı olarak değil de hayat tarzı olarak tarif edersek  daha doğru ifade etmiş oluruz.

Dukan diyeti nasıl yapılır?

Dukan diyeti sağlıksız protein ağırlıklı diyetlerin aksine kısa sürede kalıcı zayıflamayı vadeden bir hayat tarzıdır. Dört aşamadan oluşan bu diyet programına başlamadan önce kişisin istikrarlı ve azimli olması gerekir. Diyet kurallarına uyulduktan sonra güzel bir sonuç almak kaçınılmaz olacaktır.

 İlk aşama ATAK DEVRESİDİR:

Bu aşama dukan diyeti yapanlar tarafından en zor aşama olarak tarif edilir. Bu aşama da metabolizma şaşırtılarak fazla kilolu olan kişilerin depolanmış yağlarının yakılması amaçlanır. Oldukça hızlı ve kalıcı şekilde kilo verildiği fark edilir. Bu evrede, tavuk, hindi, kırmızı et, sakatat, balık, yumurta, yoğurt, yağsız süt, yağsız peynir gibi besinlerin tüketimine izin verilir. Atak aşamasında önemli olan diyeti vermek istediğiniz kiloya göre 1-10 gün aralığında ayarlamaya çalışmaktır. Mesela atak devresini, vermek istediğiniz kilo 5 kilodan az ise 1 gün, 5 kiloysa 3 gün, 5 -10 kilo arasıysa 5 gün olacak şekilde ayarlamalısınız.

İkinci aşama SEYİR DEVRESİ

Dukan diyeti atak devresinde olduğu gibi seyir devresinde de diyet verilecek olan kiloya göre ayarlanır. Bu aşamada öncelikle protein ağırlıklı ve daha sonrasında sebze ağırlıklı bir diyet uygulanır. Beş gün protein ağırlıklı beş gün de protein artı sebze ağırlıklı beslenilir. Kilo verildikçe sebze tüketimine ağırlık verilir. Bu aşamada atak aşamasında izin verilen gıdaların yanı sıra, domates, salatalık, patlıcan, kabak, maydanoz, dereotu, taze fasulye, pırasa gibi besinler de bolca tüketilir.

Üçüncü aşama GÜÇLENDİRME EVRESİ

Bu aşamada metabolizma güçlendirilerek daha fazla kilo verilmesi hedeflenir. Bu süreçte verilen kilo başına 10 gün boyunca yapılır. Atak ve seyir aşamasında izin verilen gıdalara ek olarak Dukan diyeti listesine günde bir öğün meyve, iki dilim ekmek ve az miktarda nişastalı besinlerin eklenmesine müsaade edilir.

Dördüncü ve son aşama KORUMA EVRESİ

Bu aşamada haftanın bir günü protein ağırlıklı beslenmek şartı ile herkes dilediği şekilde beslenme konusunda özgür bırakılır. Zaten kişi zorlu süreçler sonucu hedefine ulaşmış olacağı için bu aşamada herhangi bir zorlama olmamakla beraber sadece haftanın bir günü protein ağırlıklı beslenmek şartı getiriliyor.

Diyete devam ettiğiniz zaman zarfında karbonhidrat ihtiyacını yulaf tüketerek karşılayacağınızı unutmayın ve en önemlisi bütün diyetlerde olduğu gibi bol bol su tüketmeye gayret edin.

Yazar Hakkında

Hatice Demir

Diyet söz konusu olunca deneyimlerinin yanı sıra bilgisi ile de ön plana çıkan bir zatı muhtereme.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Birdiyet.com 2017 Tüm hakları mahfuzdur. Bu sitede yer alan yazılar bilgi amaçlıdır, sağlık sorunları ile karşılaşmamak için lütfen doktorunuza başvurunuz.