Diyet Listeleri Dukan Diyeti

Dukan Diyeti

Dukan Diyeti

Dukan Diyeti

Son yıllarda başarılı sonuç veren diyet listelerinin başında Dr. Pierre Dukan tarafından hazırlanmış olan ve kendi ismi ile anılan Dukan diyeti gelmektedir. Protein ağırlıklı olan bu diyet yöntemi kısa sürede sonuç veren ve kalıcı sonuçlara ulaşmanızı sağlayan yöntemdir. Fransız kadınlarının ince kalmasının sırrı olarak bilinen bu diyet 4 farklı aşamadan oluşmaktadır. Diyet sırasında kişiyi diyet yapıyormuş gibi hissettirmeyen 4 aşama ile hedeflenen kiloya en başarılı şekilde ulaştırması sayesinde insanlar tarafından en çok kullanılan yöntemler arasında yerini aldı. Şimdi sizlere dukan diyeti hakkında daha detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

İlk aşama hızlı sonuç alınan atak aşamasıdır. Bu aşamada diyet, hızlı şekilde kilo kaybı sağlayan 72 çeşit yüksek proteinli besinden oluşur. Öğünlere değinecek olursak kahvaltı için yumurta, öğle yemeğinde balık ve akşam yemeğinde ise biftek tüketilebilir. Tercih edilebilecek diğer gıdalar ise yağsız derisiz tavuk, hindi eti, yengeç ve midye gibi deniz ürünleri, yağsız peynir ile yağsız süttür. Diyetin daha iyi bir sonuç vermesi için her gün 2 çorba kaşığı yulaf (veya yulaf ile hazırlayabileceğiniz farklı ürünler) ve günde en az 2 litre su tüketebilirsiniz. Bunun yanında şekersiz çay ile bitki çayları da içebilirsiniz. Ne kadar bir zaman birinci aşamayı yapacağınıza gelirsek 10-20 kilo arasında kilo vermek isteyen kişiler bu diyeti ortalama 5 gün, 10 kilodan az isteyen kişiler ortalama 3 gün ve 5 kilodan az vermek isteyen kişilerin ise 1 gün yapmaları uygundur.

-İkinci aşama seyir aşamasıdır. Gerçek kilo bu aşamada verilir. Bu aşama sırasında diyette saf protein seçenekleri yer almaktadır. Bu protein seçeneklerinin yanında 28 çeşit sebze önerilir. Sebzeli günlerde istediğiniz miktarda sebze tüketebilirsiniz.

 –Dukan diyeti içerisinde üçüncü aşama ise konsolidasyon aşamasıdır. Bu aşamada her gün protein ve sebze tüketebilirsiniz. Bunun birlikte biraz meyve, 2 adet ince dilimlenmiş tam buğday ekmeği ve yağsız peynir yenilebilir. Haftada 2 öğünde canınızın istediğini yiyebilirsiniz. Bu aşamada verilen kilo başına 5 gün konsolidasyon aşamasındayız.

-Dördüncü aşama istikrar aşaması. Bu son aşamada hiçbir sınırlama olmadan istediğinizi tüketebilirsiniz. Sadece haftanın her perşembesi sadece protein tüketmek şartıyla…

Sizlere anlattığımız bu diyeti kurallarıyla uygularsanız istediğiniz görünüme kavuşacaksınız, sabırlı ve kararlı olduğunuz sürece dukan diyeti işinize gerçekten yarayacaktır.

You can check dukan diet before and after photos here.

Yazar Hakkında

Hatice Demir

Diyet söz konusu olunca deneyimlerinin yanı sıra bilgisi ile de ön plana çıkan bir zatı muhtereme.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Birdiyet.com 2017 Tüm hakları mahfuzdur. Bu sitede yer alan yazılar bilgi amaçlıdır, sağlık sorunları ile karşılaşmamak için lütfen doktorunuza başvurunuz.