Blog

Kilo Sorunu ve Mücadele

kilo-sorunu

kilo sorunu konusunda bu durumun çağımızın vebası haline geldiğini söylemek yanlış olmaz. Dengesiz beslenme, GDO’lu yiyeceklerin verdiği zararlar ve de fast food kültürü yüzünden durmadan kilo alıyor ve bunun önüne de geçemiyoruz.

Özelikle kadınların korkulu rüyası olan kilo alma onları çeşitli diyetler yapmaya sürüklüyor. Erkekler de de kilo alma problemi var ancak bu onları psikolojik olarak kadınlar kadar etkilemeyebiliyor. Ancak belirttiğimiz gibi kilo alma sorunu günümüzde 7den 77 ye her kesimde görülen büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmakta.

Kilo sorunu olan insanlar mutlaka bir uzmana başvurmalı ve bu uzmanın yaptığı tetkiklere göre harekete geçmelidir. İnternetin yanında bu alanda uzman insanların yazdığı kitaplarda da birçok diyet yöntemi mevcut. 1 haftada 20 kilo verdirdiğini iddia eden de var 3 beden incelttiğini söyleyende. Ancak her diyet her metabolizmaya uygun değildir ve bu nedenle kalıcı sağlık problemleri yaşamanıza sebep olabilir.

Bu sebepten daha öncede belirttiğimiz üzere bir uzmana başvurulmalı ve bu uzmanın yapacağı tetkiklerden sonra problemin çözümüne gidilmelidir. Uzman diyetisyen kan değerlerinize, vücut kitle endeksine bakarak size en uygun diyeti verecektir ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır.

Öncelikle Kilo Vermeyi İstemelisiniz

Kilo problemiyle başa çıkabilmek adına öncelikle bunu gerçekten istemeniz gerekiyor. Uzman diyetisyenin verdiği sağlıklı beslenme modeline uygun yemeli ve yapabiliyorsak mutlaka bunu spor ile desteklemelisiniz. Spor kesinlikle kalori yakmanızı ve kilo vermenizi sağlayan en iyi yöntemlerden bir tanesidir. Ancak diyette ve sporda devamlılık çok önemlidir. Kilo vermek yüksek sabır isteyen oldukça eziyetli bir yoldur. İlk başlarda halsiz düşmeniz, çok acıkmanız ve diyeti bırakmak istemeniz çok normaldir. Bu noktalarda göstereceğiniz dirayet ile kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kilo Sorunu ile Mücadele Kendiniz ile Mücadeledir

kilolarımızı çok sevdiğimizden değil, yemeği çok sevdiğimizden zayıflayamıyoruz. İrademize yenik düşmemek elimizde değilmiş gibi geliyor ancak inanın elinizde. İnsan istediği gibi hareket etme azim ve gücüne sahip. Belki bu bazıları için daha zor olabilir ama içinizdeki enerjiyi dışarı salınca siz de durumdan oldukça memnun olacaksınız.

Zayıflamayı istemek sadece bu konuda hayaller kurmak değil aynı zamanda adım atmayı gerektirir. Her ne kadar manken gibi bir vücuda sahip olamayacaksak bile (ki eminim aramızda öyle vücutları olabilecek olanlar vardır) yine de çok daha sağlıklı ve hafif bir hayat yaşayabiliriz.

Azim, kararlılık, irade ve de en önemlilerinden biri destek olacak arkadaş ve dost çevresi. Eğer bunlara sahipseniz bırakın zayıflamayı, kırkından sonra dünya şampiyonu bile olabilirsiniz!

Sevgilerle.

Yazar Hakkında

Hatice Demir

Diyet söz konusu olunca deneyimlerinin yanı sıra bilgisi ile de ön plana çıkan bir zatı muhtereme.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Birdiyet.com 2017 Tüm hakları mahfuzdur. Bu sitede yer alan yazılar bilgi amaçlıdır, sağlık sorunları ile karşılaşmamak için lütfen doktorunuza başvurunuz.