Blog Diyet Listeleri Sağlık

2 Haftada Zayıflama

Günümüzde hemen her yaştan ve her türden insan; az ya da çok fazla kilolarından şikâyetçi. Yaş ilerledikçe; alması daha da kolaylaşan ama vermesi daha da zorlaşan fazla kilolar; psikolojik ve patolojik birçok hastalığında davetçisidir. Herkesin etrafında; dış görünüşünden dolayı asosyal olan veya birçok konuda sağlık problemi yaşayan genç, yaşlı birçok insan var. Tüm dünyada ve ülkemizde gittikçe artan bu sorun için aslında kişinin; günlük hayatında alacağı birkaç yeni karar ve kazanacağı birkaç yeni alışkanlık fazla kilolarından kurtulma adına ona oldukça yardımcı olacaktır. Kişi yaklaşık ilk 2 hafta biraz zorlanacak ama bu 2 iki haftayı atlattıktan sonra; yeme düzeni ve yeme alışkanlıklarını oturtarak kilo vermeye başlayacaktır. Önemli olan kararlı olmak ve 2 haftalık bu zorluktan sonra yeni diyete ve egzersiz yapmaya alışmaktır. 2 Haftada Zayıflama bu şekilde olacak. Ama tabi ki ilk 2 haftayı başarılı bir biçimde atlatmak çok önemli.

Yeni Kararlar, Alışkanlıklar ve Yeme Düzeni

  • İlk olarak zayıflamaya kesin olarak karar vermelisiniz ve hedefinizi belirlerken gerçekçi olmalısınızr. Fazla kilolarından şikâyetçi birçok kişi pek çok defa buna karar verse de çoğu sefer başarılı olamıyor ve kendini yine eskisi gibi yemek masasında çılgınca yemek yerken buluyor. Karar vermek ve ufak tefek kaçamaklar yapılsa da kalınan yerden devam etmek başarının anahtarıdır.
 • Zayıflamaya karar vermek ve bunu çevresinde ki insanlarla paylaşmak tamamen kişilerin kendi vereceği bir karar. Kimisi için zayıflama kararını herkese söylemek ona mutluluk verirken, kimisi için amansız sorular ve hep üzerinde gezinen gözler anlamına gelebilir.
 • Kişinin yediklerini yazdığı ufak bir not defteri tutması neyi, ne kadar yediği hakkında onu bilgilendirecek ve daha sonra bunu kritik etmesi adına çok yararlı olacaktır. Böylece azaltacağı veya zevkle yiyebileceği şeyleri daha iyi belirleyebilir.
 • Kilo verirken dikkat edilmesi gereken temel prensip; kişinin aldığı kaloriden daha fazla kalori harcamasıdır, diyet listesi bu şekilde oluşturulmalı ve düzenlenmelidir.
 • Daha küçük tabaklarda yemek kişinin hem göz zevkine iyi gelecek hem de psikolojik olarak onu doyuracaktır.
 • Yavaş yemek ve çok çiğnemekte kişiye hem maddi hem de manevi doyum sağlayacak ve daha az yemesine sebep olacaktır. Çünkü hemen herkesin bildiği gibi; midemiz tam olarak 20 dakika da doygunluğa ulaşmaktadır ve artık besin istemez.
 • İlk azaltılması gereken şey şekerdir. Birçok uzman tarafından zehir olarak görülen şeker; yavaş yavaş azaltılmalı ve yeme düzeninden tamamen çıkarılmalıdır. Çünkü şeker alındığı an vücut alması gereken enerjisini tamamını almakta ve kalan her şeyi depo etmektedir. Ayrıca unutulmamalıdır ki; kanser hücreleri sadece şekerle beslenmektedir.
 • Tuz da zamanla azaltılması gereken bir diğer besindir. Belki tamamen yeme düzeninden çıkarılması zor olabilir ama azaltılması kişinin bedeninde ki fazla suyun atılmasını sağlayacak ve onu daha ince gösterecektir.
 • Sık sık yemek bilinenin aksine kilo vermeyi zorlaştırabilir. Sık sık bir şeyler yemek yerine protein ağırlıklı yapılan sıkı bir kahvaltı ve çorba sebze yemeği salata ağırlıklı bir akşam yemeği kişiyi hem bedenen hem de ruhen doyuracaktır. 12 saat kuralı takip edilmeli ve akşam en geç 9’dan sonra bir şey yenilip içilmemelidir. Çünkü akşam 9’dan sonra sindirim durmakta ve yenilen her şey midede kalmaktadır. Bu ayrıca; sağlıksız bir uykunun da davetçisidir.
 • Yumurta, elma, greyfurt, yeşil yapraklı sebzeler, süt ve zencefil kişinin açlık krizlerini bastırabileceği ara öğünler olabilir.
 • Hazır gıda alımı en aza indirilmeye çalışılmalıdır, çünkü hazır gıdalar yüksek miktarda tuz, şeker ve yağ içerir.
 • Market raflarında rengârenk, çeşit çeşit lezzette bir sürü içecek olsa da zayıflamak isteyen kişi için en güzel içecek her zaman sudur. Aslında diyet listesi için belki de ilk ve en önemli prensip düzenli su içmek olmalıdır. Çünkü su kişiyi hem tok tutar hem de enerji ve zindelik verir. Ayrıca kalorisi yoktur. Yemekten yarım saat önce içilen su kişinin daha doygun hissetmesini ve daha az yemesini sağlayacaktır.
 • Tatlı, çikolata, pasta, kurabiye, şeker, beyaz ekmek, beyaz pirinç gibi basit şekerler yerine, tam tahıllı ekmek ve un ürünleri, esmer pirinç, esmer şeker, kepekli makarna, kuru baklagiller ve sebzeler gibi kompleks karbonhidratlar seçilmelidir. Kompleks karbonhidratların sindirimi daha uzun sürdüğü için hem kişiyi tok tutar hem de sağlıklıdır.
 • Yeşil çay ve kahve (şekersiz, sütsüz ve kremasız) bilinen en iyi diyet yardımcısı içeceklerdir, diyet listesine günde birkaç fincan olarak rahatça eklenebilir.
 • Soslardan özellikle hazır soslardan ve soslu gıdalardan uzak durulmalıdır. Çünkü en basiti makarnanın kalorisi düşüktür ama sos onu tam bir kalori bombasına çevirir.
 • Eğer kişi duygusal olarak yaşadığı her olumsuzluğu yemek yiyerek atlatıyorsa bu gibi durumlarda yiyeceklerden uzaklaşmalıdır. Kitap okumak, hafif bir müzik eşliğinde yürümek, sevilen bir hobi ile uğraşmak veya sevilen insanlarla muhabbet etmek; kişiye bu krizi atlatana kadar yardımcı olabilir.
 • Vücut tıpkı her isteğini ağlayarak haber veren bir bebek gibi tüm isteklerini açlık ile bildirir, bu sebeple bazen açlık ile susuzluk birbirine karıştırılabilir. Eğer kişi ani açlıklar yaşıyorsa öncelikle su içmeli, halen geçmiyorsa ve devam ediyorsa bir şeyler yemelidir.
 • İyi uyku, dinlenmiş bir vücut kilo vermede kişiye büyük bir yardımcıdır, kişinin uykusunu alması onu dinç ve enerjik yapar ve kilo verme adına motivasyonunu arttırır.
 • Tabii ki egzersiz… Fazla kilolarından kurtulmak, kilo vermek isteyen herkes mutlaka egzersiz yapmalıdır. Bu kişiye; hem canlılık verecek hem kilo vermesine yardımcı olacak hem de zayıflama ile oluşabilecek deri sarkmalarından koruyacaktır. Yürüme, koşma, yüzme, aletli jimnastik, ip atlama birçok insan için hemen her yerde rahatça yapabileceği egzersiz önerileridir.

2 Hafta Barajı

Fazla kilolarından kurtulmak ve zayıflamak isteyen kişiler bu önerileri 2 haftalık bir programla hayatına geçirebilir ve zayıflayabilir. Daha sonrası için temel prensipleri hayatına bu şekilde oturtmalı ve ideal kilosuna gelene kadar kararlı ve azimli olmalıdır. Unutulmamalıdır ki; mucize diyet diye bir şey yoktur; azim ve irade ile yeni bir yeme düzeni oluşturmak vardır. Kısa sürede verilen her kilo misli ile ve hızlıca geri alınır.

Yazar Hakkında

Hatice Demir

Diyet söz konusu olunca deneyimlerinin yanı sıra bilgisi ile de ön plana çıkan bir zatı muhtereme.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Birdiyet.com 2017 Tüm hakları mahfuzdur. Bu sitede yer alan yazılar bilgi amaçlıdır, sağlık sorunları ile karşılaşmamak için lütfen doktorunuza başvurunuz.