Blog

İnsülin Direnci Nedir ve Nasıl Kırılır?

İnsülin Direnci Nedir ve Nasıl Kırılır?

İnsülin direnci nedir?

İnsülin direnci, vücuttaki şeker oranını kontrol etmek amacıyla pankreastan salgılanan insülinin etkisini gösterme konusunda karşılaştığı sorunlardır diye tarif edebiliriz. Yani normalde vücut şekeri 1 ünite insülinle kontrol edilebilinirken insülin direnci olan kişilerde vücut 2-3 ünite insülin salgılamak zorunda kalır. İnsülin direnci arttıkça vücuttaki şekerin kontrolünü sağlamak için gereğinden fazla insülin salgılanacaktır. Kısaca tarif edecek olursak; vücudun, yeteri kadar insülin üretse bile bunu etkili bir halde kullanamaması durumudur. Vücutta yeteri kadar insülin olmadığı durumlarda ise kan şekeri yükselir ve diyabet hastalığı baş gösterir.

Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de  obezite ve diyabet oranındaki artışla birlikte insülin direncine bağlı sorunlarda da bir yükseliş kaydediliyor. Vücuttaki yağ oranının yükselişi insülin direncine, insülin direnci de vücuttaki yağ oranının yükselmesine ve buna bağlı olarak obeziteye sebep oluyor. Bu tıpkı bir kısır döngüdür ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir faktördür.

İnsan sağlığını zora sokan İnsülin direncinin tedavisi için öncelikle kişiye özel beslenme ve egzersiz alışkanlıkları doğrusu yanlışıyla değerlendirilmelidir. Çünkü günümüzde birçok insan ‘’su içsem yarıyor’’  ‘’ az yesem de kilo alıyorum’’ ‘’ne yapsam zayıflayamıyorum’’ diyerek dert yanıyor fakat bu durumuna kalıcı çareler bulamıyor.

İnsülin Direncinin Belirtileri Nelerdir?

  • Kişiler çok yeseler bile çok çabuk acıkırlar.
  • El ve ayaklarda titreme olur.
  • Özellikle tatlı yiyeceklere zaaf gösterirler.
  • Bel bölgelerinde fazla yağlanma görülür.

İnsülin Direnci Sebepleri Nelerdir?

  1. Aşırı kilo ve obezite: Aşırı kilolu olmak insülin direncinin en büyük sorumlusu olarak gösterilir. Yapılan araştırmalara göre insan vücudunda özellikle bel çevresindeki fazla yağlanmaya bağlı olarak insülin direnci, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi hastalıklar meydana gelir.
  2. Uykusuzluk: Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; kişilerin yaşadığı uyku apnesi sorunları ve tedavi edilemeyen uyku bozuklukları obezite ve insülin direnci ile Tip 2 diyabeti olumsuz yönde etkiliyor.
  3. Hareketsiz yaşam tarzı: Kuşkusuz ki hareketsiz bir yaşam günümüzün en büyük sorunlarından biridir. Düzenli yapılan spor ve egzersizin insülin direncini kırdığı yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Her gün en az 45 dakika yürüyüş yaparak özellikle karın bölgesinde depolanmış yağlardan kurtulabilirsiniz.
  4. Genetik Etkenler: Kas, karaciğer ve diğer bütün dokuların hücre zarlarındaki insülin hormonuna duyarlı reseptörlerdeki anormallikleri yani bozulmaları, reseptör miktarındaki azalmaları gibi sorunlara bağlı bozuklukları genetik etkenler içinde sayabiliriz. Ayrıca sigara kullanımı, ilerlemiş yaş ve bazı ilaçların kullanımı gibi durumlar da insülin direncine sebep olur

insülin direnci nasıl kırılır?

Öncelikle doktorunuz insülin direnci için kullanmanızı tavsiye ettiği ilaçları mutlaka kullanmalısınız. Daha iyi sonuçlar alabilmek için ilaç kullansanız bile beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz. Karbonhidratlı ve şekerli besinleri(ekmek, makarna, her türlü hamur işi) hayatınızdan çıkarmalısınız.

Şunu unutmayın ki; doğru beslenme metotlarıyla düzenli bir şekilde faydalı besinler tüketerek insülin direnciyle savaşabilirsiniz. Hangi ürünler insülin direncini tetikler; hangileri savaşır bunu güzelce tespit ederek bundan sonraki yaşamınızı ona göre ayarlayarak bir de üzerine egzersizle destekleyip hareketli bir hayata geçiş yaparsanız bu savaşı siz kazanacaksınız demektir. O zaman insülin direnciyle savaşan besinleri tanıyalım. Öncelikle gün içerisinde en az 2 litre su tüketmelisiniz. Kırmızı, mor ve yeşil yapraklı sebzelerin insülin direncini kırdığı kanıtlanmıştır. Fındık ceviz gibi yemişler ile elma armut gibi lif oranı yüksek besinleri mutlaka tüketmelisiniz.  Süt ürünlerini hayatınızın başköşesine oturtsanız bile makette satılan paketlenmiş ürünleri değil de daha doğal yolla ulaşabildiğiniz organik ürünleri tercih etmelisiniz.

Bu sorun ile mücadele etmenin en önemli yollarından birisinin de spor yapmak olduğunu unutmamak gerekir. Hareketliliğinizi arttırdıkça bu sorun hayatınızdan çok daha çabuk çıkacaktır.

Yazar Hakkında

Hatice Demir

Diyet söz konusu olunca deneyimlerinin yanı sıra bilgisi ile de ön plana çıkan bir zatı muhtereme.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Birdiyet.com 2017 Tüm hakları mahfuzdur. Bu sitede yer alan yazılar bilgi amaçlıdır, sağlık sorunları ile karşılaşmamak için lütfen doktorunuza başvurunuz.