Blog

30 Günde 10 Kilo Vermek

Kilo verme süreci pek kolay olmayan ve insanın kendisine çeşitli limitler belirlemesi gereken bir süreçtir. 30 günde 10 kilo vermek gibi bir amaca sahipseniz siz de limitlerinizi iyi tutmalı ve onlara uymaya gayret etmelisiniz. Bu konuda sizin için bazı kurallar belirledik.

⇒Kural 1:

 “beyaz” karbonhidratlardan uzak durun

Tüm beyaz karbonhidratları hayatınızdan çıkarın. Örneğin: Ekmek, makarna, pirinç, patates, tahıl, ve de pane soslu kızartılmış gıdaları kendinize yasaklayın. Uzun egzersizlerden sonra kendinizi ödüllendirmek istediğinizde çok küçük miktarlarda (birkaç kaşık ya da çatal) tercih edebilirsiniz belki ama aslında sizin için en iyisi hiç yememek. Bunu aklınızdan çıkarmayın!

⇒Kural 2:

Belirli bazı menülerinizi tekrar tekrar yemekten çekinmeyin

Diyet yapıyor olmak aynı zamanda şef aşçılık gerektirmiyor. En başarılı diyetçiler, hedefleri kas gerçekleştirme veya yağ kaybı olsun ya da olmasın aynı öğünlerden tekrar tekrar yedikleri çeşitli programlara uymaktadır.

Aşağıda sizin için bu öğünlere dair bazı örnekler sunmaya çalıştık:

Proteinler:

Lezzetli olması amacıyla bir bütün yumurta ile yumurta beyazı

Tavuk göğsü ya da yağsız tavuk butu

Otla beslenen organik sığır eti

Baklagiller:

Mercimek

Kuru Fasulye

Siyah fasulye

Bulgur

Sebzeler:

Bezelye

Pırasa

Ispanak

Kuşkonmaz

Karışık sebzeler

 

Kendinize belirli öğünler, yemekler seçin ve genel olarak menülerinizi bunlar arasından oluşturun. Dışarıda vakit geçirmeniz ve yemek yemeniz gerektiğinde artık tüm restoranlarda salata alternatifleri bulabildiğinizi aklınızdan çıkarmayın ve patates kızartması ya da hamburger ile kilo almak yerine hafif bir salata ile kendinizi mutlu edin.

Bazı sporcular, yağ alımını önlemek amacıyla 6-8 öğün yerler. Bunun sakıncalı olduğunu düşünüyorsanız günde 4 öğün yiyebilirsiniz:

10:00 – kahvaltı

13:00 – öğle yemeği

17:00  – daha ufak ikinci öğle yemeği

17:30-19:00 – spor eğitimi

20:00 – akşam yemeği

 

⇒Kural 3:

Kalorileri içeceklerden de almamaya özen gösterin

Çok çok su ve şekersiz buzlu çay, çay, sade soda, kahve (krema olmadan), ya da başka kalorisiz içecekler tüketin. Alkollü ve gazlı içecekler ya da hazır meyve suyundan uzak durmaya çalışın. Kendinize evde sağlıklı içecekler yapabilirsiniz. Örneğin Dukan Birası sizin için iyi bir alternatif olabilir.

 

⇒Kural 4:

Haftada 1 Gün Kendinize Ödül Verin

 

Cumartesi günü arkadaşlarınızla vakit geçirebilmek ve eğlenceli şeyler yapmak için ideal bir tercihtir. Haftanın stresini arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle atarken bir günlük diyet düşünmemenizi tavsiye ederim. Benim cumartesi günleri istediğimi yeme iznim var ve bunu dondurma, çikolata ya da bol bol meyve yemekle değerlendiriyorum.  Siz de özlediklerinizi bu günde tüketebilirsiniz. Yine de bu günlerde de ölçülü olmakta fayda var. Bu tarz davetlere katılmadan önce tok olmaya özen gösterin ki kendinize tanıdığınız özgürlük de sınırların üzerinde olmasın.

Yazar Hakkında

Hatice Demir

Diyet söz konusu olunca deneyimlerinin yanı sıra bilgisi ile de ön plana çıkan bir zatı muhtereme.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Birdiyet.com 2017 Tüm hakları mahfuzdur. Bu sitede yer alan yazılar bilgi amaçlıdır, sağlık sorunları ile karşılaşmamak için lütfen doktorunuza başvurunuz.